Prejsť na obsah

Životopis absolventa

Práve ste dokončili školu a stojíte pred  ťažkou úlohou napísať dobrý životopis s minimálnou praxou a skúsenosťami, ktorý vám otvorí dvere k prvému pracovnému miestu? Nezúfajte! Zvládnete to. Stačí, ak sa pri zostavovaní životopisu budete držať overených rád a vyhnete sa najčastejším chybám.

Ako napísať životopis: Aj životopis absolventa môže personalistu zaujať1. Niekoľko viet o sebe na úvod


Skôr, ako uvediete svoje osobné údaje, stručne sa predstavte: aký odbor ste študovali, kam ste chodili na brigádu a prečo si myslíte, že sa do firmy a na danú pozíciu hodíte. Personalistu tým navnadíte, aby sa o vás chcel dozvedieť viac.

2. Osobné údaje: iba to najnutnejšie

Stačí, ak uvediete svoje meno, titul, e-mail a telefón. Poštová adresa nie je povinná, rovnako ako dátum narodenia. Nikdy nepoužívajte e-mailovú adresu typu terminator@email.sk, ktorá pôsobí infantilne.  Použite radšej e-mail v podobe meno.priezvisko@mail.sk, aby ste vzbudili profesionálny dojem.

Neviete sa rozhodnúť, či dať alebo nedať fotografiu? Na túto dilemu sa vedú nekonečné diskusie a doteraz  neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektorí zamestnávatelia priamo požadujú fotografiu uchádzača, iní nie. Nemusíte ju do CV dávať automaticky, ale ak už svoju fotografiu posielate, dávajte pozor na to, aby ste neurobili chybu. Najvhodnejší je formát fotografie ako na občianskom preukaze alebo pase, ktorý zachytí  vašu tvár na jednofarebnom pozadí. Fotografia môže byť farebná aj čiernobiela. Tvárte sa neutrálne alebo sa usmejte, aby ste pôsobili pozitívne. Ak nemáte k dispozícii vhodnú fotografiu, radšej nedávajte žiadnu. Je dobre, že máte zmysel pre humor, ale poslať potenciálnemu zamestnávateľovi neprimeranú fotografiu, z ktorej bude zrejmé, ako trávite piatkové večery, nie je vhodné.

3. Vzdelanie: pochváľte sa

Informácia o vzdelaní je u absolventov jednou z najdôležitejších častí životopisu. Napíšte plný názov ukončenej vysokej školy, fakulty a odboru. Môžete spomenúť aj tému diplomovej práce alebo predmetov, z ktorých ste robili štátnice. Rovnako uveďte aj strednú školu. 
Čím zaujmete: Ak ste sa zapojili do programu Erasmus, určite to uveďte. Napíšte, na akej zahraničnej univerzite ste študovali, čo a ako dlho.

Čo je zbytočné: Neuvádzajte základnú školu – predpokladá sa totiž, že ju máte.

4. Brigády, praxe, stáže, dobrovoľníctvo: body navyše pre vás

9 z 10 zamestnávateľov dajú prednosť absolventom, ktorí popri škole aspoň trochu pracovali (najlepšie v odbore). Napíšte do životopisu pracovné, brigádnické a dobrovoľnícke skúsenosti. Zoraďte ich pod seba od najnovších po najstaršie.

Čím zaujmete?
Uveďte hlavne získané skúsenosti, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa vo firme uchádzate. Pracovali ste cez prázdniny v realitnej kancelárii a uchádzate sa o miesto obchodného zástupcu? Vypichnite skúsenosti s priamym kontaktom so zákazníkmi.

Na čo si dať pozor?
Na nadhodnocovanie alebo dokonca vymýšľanie si pracovných skúseností. Personalista dokáže vašu nepoctivosť rýchlo zistiť. A znamená pre vás okamžitú stopku …

5. Nikdy nedostaneš druhú šancu zanechať prvý dojem.

Personalisti venujú čítaniu životopisu približne 6,25 sekúnd. To je naozaj krátka doba, ale stačí na to, aby od dôkladnejšieho čítania odradila úprava alebo nevhodný font. Zvoľte preto nerušivý typ písma, ktorý sa ľahko číta a celkovo podporuje prehľadnosť životopisu. Okázalé a ťažko čitateľné fonty ako napr.: Apple Chancery, Bradley hand ITC, Braggacio, Brush script, Comic Sans, Courier New, Harrington, Chalkduster Lucida Console Malayalam MN považujú personalisti za nevhodné v prípade životopisu. 

6. Jazyky, počítače a ďalšie znalosti

To je už záverečná časť životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a či máte vodičský preukaz. Zmieniť sa môžete o účasti na študentských súťažiach, o skúsenostiach s publikovaním článkov, prednášaní … Skrátka čokoľvek, čo vás odlíši…

Pozor! Jazykové kompetencie neuvádzajte slovami: dobrý, komunikačný – popíšte ich podľa európskeho referenčného rámca (A1 – C2).

Neodporúčame uvádzať vaše „hobby“ a koníčky pokiaľ priamo nesúvisia s pracovným miestom, o ktoré sa uchádzate. 

Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu.

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.  

                                                                 
Aktualizované: 25.5.2020