Prejsť na obsah

Veľtrhy práce – využite svoj čas na maximum

Plánujete návštevu veľtrhu práce? Myslíte si, že sa tam stačí len tak objaviť? Na to, aby ste z návštevy takéhoto podujatia vyťažili maximum a zároveň múdro využili svoj čas, je dobré vopred sa pripraviť

Zistite, kto na veľtrhu bude

Pri väčšine veľtrhov pracovných príležitostí sa pred konaním podujatia uverejňuje zoznam vystavovateľov. Ak budete vedieť, ktoré podniky a organizácie tam budú, môžete si vybrať, s kým by ste sa radi porozprávali. Zostavte si akčný plán. Je to zvlášť dôležité v prípade veľkých podujatí, na ktorých pravdepodobne nebudete mať čas hovoriť s každým. Zostavenie rebríčka účastníkov je dobrý spôsob, ako ich rozdeliť na tých, s ktorými sa určite chcete stretnúť, a na tých, s ktorými sa stretnete, ak ostane čas.

Vhodne sa oblečte

To, čo máte oblečené, sa nemusí javiť ako veľmi dôležité, ale tvorí to dôležitú súčasť toho, ako sa prezentujete. Na prvom dojme záleží. Potenciálni zamestnávatelia sa počas veľtrhu stretnú so stovkami mladých ľudí ako ste vy. Isto nechcete, aby si vás pamätali z nesprávnych dôvodov! Zamyslite sa nad tým, čo by ste si obliekli na pracovný pohovor.

Vytlačte si kópie svojho životopisu

Na rozhovor s potenciálnym zamestnávateľom budete mať možno len pár minút, preto je vhodné mať niečo, čo mu môžete nechať. Na veľtrh si doneste dostatok výtlačkov svojho životopisu. Dbajte však na to, aby nebol príliš dlhý. Zamestnávateľ nechce prechádzať množstvo strán, aby zistil kto ste a čo viete robiť.

Premýšľajte o tom, čo podniky alebo organizácie chcú

Prešli ste si zoznam vystavovateľov a už viete, koho chcete na veľtrhu osloviť? Máte pripravený životopis? Hoci sú zručnosti a skúsenosti v ňom uvedené veľmi dôležité, záležať bude aj na vašom vystupovaní. Dobrý dojem zanecháte aj vďaka úsmevu a očnému kontaktu. Prejavte jasný záujem o spoločnosť ale ukážte aj znalosti o nej. Vystupujte v rozhovore sebavedomo. 

Zamyslite sa nad tým, čo chcete vy

Prečo sa vlastne zúčastňujete veľtrhu pracovných príležitostí? Máte v hľadáčiku konkrétne pracovné miesto alebo spoločnosť, v ktorej chcete pracovať? Chcete zistiť, aké neočakávané príležitosti sa môžu objaviť? Alebo len cítite, že by ste mali na veľtrh pracovných príležitostí jednoducho ísť? Priznanie vlastnej motivácie vás možno inšpiruje k efektívnejšiemu prístupu.

Kde môžete získať ďalšie informácie?

Európske dni pracovných príležitostí sú vynikajúcim miestom, kde začať. Na týchto náborových veľtrhoch organizovaných online aj onsite sa stretávajú uchádzači o zamestnanie a zamestnávatelia z rôznych krajín Európy. Registrácia na podujatie je jednoduchá a bezplatná.

Potrebujete pomoc alebo rady pri hľadaní práce v krajinách EÚ/EHP a Švajčiarsku? Kontaktujte EURES poradcu.


Ahoj!
Radi ťa tu vidíme.

Prihlás sa na odber noviniek o práci v Európe a nič nezmeškaj!

Neposielame spam! Prečítaj si
zásady ochrany osobných údajov
pre viac info.