Prejsť na obsah

Užitočné informačné materiály & Život a práca na Cypre

Najužitočnejšie informácie, ktoré vám pomôžu naštartovať vaše pôsobenie na Cypre sa nachádzajú v brožúrke  5 jednoduchých krokov ako sa presťahovať na Cyprus“. Nájdete tu informácie o registračných procedúrach po príchode do krajiny, odporúčania ako si hľadať prácu a ako sa o ňu uchádzať. Uvedená pomôcka vám poskytne aj informácie týkajúce sa daňového systému, sociálneho a zdravotného zabezpečenia a informáciu o tom, ako si založiť vlastné podnikanie. Brožúrka sa zaoberá i informáciami týkajúcimi sa presťahovania sa z inej krajiny na Cyprus a následným hľadaním si ubytovania, či kúpou auta i hľadaním vhodnej školy pre deti.

Pred Vašim odchodom na Cyprus vám odporúčame naštudovať si aj informačný materiál  „Čo vedieť pred odchodom na Cyprus“, ktorý  obsahuje základné informácie týkajúce sa vašich práv a povinností pri vstupe do krajiny, pripomína dôležitosť znalosti miestneho jazyka, odporúča ako a kde si hľadať zamestnanie, prípadne ako sa stať SZČO i ako si hľadať ubytovanie a kde si nájsť školu. Materiál zahŕňa aj základné informácie o zdravotnom a sociálnom zabezpečení.

Ak sa potrebujete podrobnejšie zorientovať v problematike sociálneho zabezpečenia, určite vám bude nápomocná  aj brožúrka „Schémy Sociálneho zabezpečenia na Cypre“, v ktorej sú vypracované podrobné informácie o sociálnom zabezpečení na Cypre. Nájdete tu všetko o rôznych druhoch poistenia, ako sú  dobrovoľné poistenie  a  povinné poistenie. Materiál vám pomôže zorientovať sa aj v problematike odvádzania  príspevkov na sociálne zabezpečenie, ako i v problematike získavania rôznych foriem príspevkov vyplácaných štátom. Na Cypre môžete získať napríklad príspevok pri sobáši, materský príspevok, nemocenské dávky aj podporu v nezamestnanosti.