Prejsť na obsah

Stáž v Rakúsku – skúsenosť študentky hotelovej akadémie

Stáž v Rakúsku - skúsenosť Tamary, študentky hotelovej akadémie

Prečo ísť na stáž? Stáž ti prinesie nové zručnosti, skúsenosti, ale aj vylepší CV-čko. Hľadanie práce po ukončení štúdia bude jednoduchšie, ak svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi ponúkneš viac ako len čerstvé maturitné vysvedčenie.

Sieť EURES Slovensko v roku 2023 oslovila študentov slovenských hotelových škôl. V spolupráci s rakúskymi kolegami im priniesla bohatú ponuku stáží, z ktorých si tú svoju vybrala aj Tamara, študentka Hotelovej akadémie v Nitre.

Prezradila nám, ako vnímala príležitosť absolvovať stáž v rakúskom Hoteli Eschenhof – Bad Kleinkirchheim.

Ako si sa dozvedela o možnosti stážového pobytu v rakúskych hoteloch?

Bolo to prostredníctvom EURES poradkyne v Nitre, ktorá na mojej škole prezentovala informácie o možnosti stážového pobytu v zimnom období. Zaujala ma možnosť vycestovať, nazbierať nové kontakty, porovnať tento stážový pobyt s predošlým. Lákadlom boli aj noví ľudia, zdokonalenie nemeckého jazyka a určite aj peniaze.

Čo všetko si musela urobiť pred odchodom na stáž?

Bolo toho viac, napríklad poslať životopis, podpísať zmluvy, absolvovať online pohovor s manažérom prevádzky, zvoliť si pozíciu, v ktorej by som chcela pracovať, zaokrúhliť si všetky známky a mať dobrý priemer na vysvedčení, aby som bola ospravedlnená zo školy a aby mi škola odsúhlasila prax v zahraničí.

Aké sú tvoje skúsenosti s prácou v hoteli?

Dobré, naučila som sa niečo nové a spoznala som veľa skvelých ľudí. Kolektív, v ktorom som pracovala bol pomerne dobrý, v kuchyni bolo viacero národností, s ktorými som si rozumela a zapadla som. Zvykla som si rýchlo. Stretla som sa tu s ochotou, milým prístupom, ale aj s humorom a spravodlivosťou.

Čo ťa najviac oslovilo počas pobytu v Rakúsku?

Systém zorganizovania pracovného času.

Čo ťa sklamalo?

Sklamala ma lokalita, keďže chýbal sneh.

Vnímala si jazykovú bariéru?

Nie, vedela som sa tu bez problémov dorozumieť a naučila som sa aj niečo nové.

Mala si čas aj na mimopracovné aktivity?

Áno. Využila som ho na prípravu do školy, prechádzala som sa po okolí a cestovala do blízkych miest. Prostredie je veľmi čisté a kľudné, žije tu veľa národností, domáci sú úprimní, pracovití a ochotní. Páči sa mi, ako majú v práci všetko zorganizované a premyslené, nechcú vás „zodrať z kože“, sú ľudskí a berú na druhých ohľad.

Ak by si mala príležitosť, rozhodla by si sa opäť pre podobnú stáž?

Určite áno.

Tamara mala v Rakúsku možnosť ukázať svoje zručnosti a znalosti získané štúdiom na nitrianskej hotelovej akadémii. Že je vo svojej profesii na tom správnom mieste dokazujú fotografie jej práce. Svoje rozhodnutie neľutuje. Využila ponúkanú príležitosť a získala nové skúsenosti, ktoré bude môcť zúročiť v budúcnosti. Tamare ďakujeme za dôveru a želáme veľa ďalších úspechov.