Prejsť na obsah

Spolupráca sietí EURES prináša ľuďom prácu

EURES poradcovia z Nemecka a Slovenska pomáhajú Slovákom zamestnať sa

Opýtajte sa Slováka, ktorý uvažuje nad prácou v zahraničí, kde si vie predstaviť svoje budúce pôsobisko. Je veľmi pravdepodobné, že uvedie Nemecko. Prečo? Zaujímavé finančné ohodnotenie, množstvo pracovných príležitostí, relatívne malá vzdialenosť oboch krajín. Problémom však môže byť znalosť nemeckého jazyka. Tá býva často najväčšou prekážkou pri hľadaní zamestnania v ekonomicky najsilnejšej krajine eurozóny.

O to viac sme hrdí na úspechy, ktoré dosahujeme vďaka dlhoročnej spolupráci s EURES poradcami z Nemecka. „Najväčšiu skupinu pracovníkov zo zahraničia, ktorú umiestňujeme na pozície v oblasti hotelierstva v severnom Nemecku, tvoria Slováci,“ hovorí  Anja Mesch, EURES poradkyňa z nemeckého úradu práce. „Vďačíme za to skvelej spolupráci so slovenskými EURES poradcami Ferdinandom Bolibruchom, Denisou Hudákovou a Jánom Gerátom. Vďaka nim sme v lete minulého roka zamestnali 36 Slovákov ako sezónnych pracovníkov,“ približuje reálne výsledky Anja. Pracovné stretnutie EURES Nemecka a Slovenska. Spolupráca sietí EURES prináša ľuďom prácu v zahraničí.

Ako táto spolupráca funguje?

Anja so svojim podporným tímom monitoruje potreby nemeckých zamestnávateľov. Informácie o voľných pracovných pozíciách postupuje slovenským poradcom, ktorí ich uverejnia na portáli www.eures.sk a propagujú na svojich sociálnych sieťach. Dôležitou súčasťou náborového procesu je aktívne oslovovanie mladých ľudí a vyhľadávanie vhodných kandidátov priamo na školách. Okrem pracovných ponúk najmä z oblasti hotelierstva študenti získavajú aj komplexné poradenstvo. Cieľom je, aby uchádzač správnou formou poskytol zamestnávateľovi všetky relevantné informácie o svojich znalostiach a skúsenostiach, ale aj to, aby bol na prípadnú cestu a prácu v Nemecku dostatočne pripravený.

„Tento rok sme nemeckým kolegom postúpili 87 životopisov uchádzačov o sezónne práce. K novoprijatým 36-tim uchádzačom, o ktorých sa už zmienila Anja, môžeme prirátať ďalších piatich, ktorí využili naše služby minulý rok a toto leto sa opäť vrátili na svoje predošlé pracovné miesta. V rámci projektu tak celkovo uzatvorilo pracovné zmluvy 41 Slovákov,“ hovorí Ferdinand Bolibruch.

Zástupcovia EURES s nemeckým zamestnávateľom. Spolupráca sietí EURES prináša ľuďom prácu v zahraničí.EURES je sieť, ktorej sila je predovšetkým vo vzájomnej spolupráci a sieťovaní poradcov zo všetkých členských krajinách EÚ/EHP. Za uvedenými číslami môžeme nájsť nielen nespočetné hodiny práce, poradenstva a pomoci, ale predovšetkým rozličné osudy ľudí, ktorí si s pomocou siete EURES našli svoje uplatnenie.

Spoločné aktivity s nemeckým EURES sa neobmedzujú len na sezónne práce. Nový náborový projekt KISS znamená šancu pre takmer 400 kvalifikovaných záujemcov v oblasti logistiky, hotelierstva/gastronómie a remesiel. Projekt poskytne dlhodobú perspektívu záujemcom o prácu a život v Nemecku. Pre viac informácií stačí navštíviť portál siete EURES Slovensko.