Prejsť na obsah

Sezónne zamestnávanie v Holandsku

Na začiatku roka dostala sieť EURES pozvánku na informačné stretnutie týkajúce sa poľnohospodárstva v Holandsku. Stretnutie bolo zamerané na spojenie ponuky a dopytu v poľnohospodárskom sektore. Mnoho zamestnávateľov Holandska v tomto sektore hľadá personál. Počas sezóny je otvorených asi 1000 voľných pracovných miest – najmä pre nízko kvalifikovaných pracovníkov, napríklad na zber ovocia alebo zeleniny v skleníkoch alebo práca na poliach, práca s kvetmi. V Holandsku pracuje veľa Poliakov práve v oblasti poľnohospodárstva, no pomaly sa táto databáza pracovníkov vyčerpáva, preto nás EURES poradcovia z Holandska pozvali na pracovné stretnutie, na ktorom chceli nadviazať spoluprácu aj so SloPracovné stretnutie EURES v Holandsku - zamestnávanie sezónnych pracovníkovvenskom s cieľom uspokojiť voľné pracovné miesta s uchádzačmi o zamestnanie z našej krajiny. V prvej polovici dňa sa diskutovalo o nedostatkoch a prebytkoch pracovnej sily v našich krajinách a pokúsili sme sa nájsť zhodu v rôznych profesiách. Všetci EURES poradcovia súhlasili s tým, že si môžeme pomôcť naplniť voľné miesta. Na Slovensku máme veľa študentov, ktorí by chceli v lete pracovať v zahraničí a ktorí by si chceli zarobiť viac peňazí.

Nasledovala návšteva 2 zamestnávateľov – Firma van Gennip v Someren a HeGe Groenten v Sint-Oedenrode, aby sme získali lepší obraz o pracovných podmienkach na farmách. Videli sme veľmi dobré pracovné podmienky, zamestnávatelia boli veľmi milí a otvorení našim otázkam. Mohli sme tiež hovoriť so zamestnancami, ktorí tam už pracujú.
Sklenníky holandského zamestnávateľa - sezónna práca v poľnohospodárstvePo tejto pracovnej návšteve sme získali voľné pracovné miesta do poľnohospodárstva, ktoré sme publikovali na slovenskom portáli EURES. Od zverejnenia pracovných ponúk v marci do septembra 2018, kedy sa projekt vyhodnocoval, sme dostali 210 životopisov. Úspešne bolo umiestnených 12 ľudí zo Slovenska pre rôznych zamestnávateľov. Tu je vyhlásenie páru Marka a Simony, ktorí boli prvými zamestnancami v marci: Simona: “Videli sme reklamu na prácu s tulipánmi na portáli eures.sk a pretože kontaktná osoba pochádza z nášho mesta, navštívili sme kanceláriu EURES v Liptovskom Mikuláši. Poradkyňa EURES Zuzana Kubovičová nám hovorila o procese náboru zamestnancov, preto sme požiadali o prácu. Dostali sme odpoveď priamo od zamestnávateľa Flexible Human Services a 18. marca sme cestovali do Holandska. Najprv sme vyplnili nejaké formuláre a získali BSN číslo a druhý deň sme začali pracovať. Pracovali sme s kvetmi na poli a neskôr som pracovala v sklade. Marko pracoval na inom mieste, takže sme sa navzájom nevideli veľmi často. Ja som cestovala do práce na bicykli, no Marko pracoval ďalej od nášho ubytovania, takže cestoval do práce minibusom s ostatnými. Naše ubytovanie bolo pomerne malé, ale stačilo na spanie. Pracovalo tu veľa Poliakov, no stretli sme aj jednu Slovenku, s ktorou som pracovala na poli. Pred letom sme sa vrátili domov na dovolenku, ale v septembri sa vraciame naspäť. Medzitým sa chystám absolvovať kurz holandského jazyka, pretože s holandčinou môžem získať lepšiu pozíciu v spoločnosti. Vďaka EURES sme mali skvelé skúsenosti s prácou v Holandsku a nebola to určite naša posledná práca v zahraničí.”

Ak by ste hľadali viac pracovných ponúk v Holandsku, prosím zaregistrujte si svoj CV aj prostredníctvom portálu Seasonalwork.nl | Seasonalwork.nl.