Prejsť na obsah

Kľúč k úspechu v práci v Nemecku

Petrova skúsenosť s prácou v Nemecku prostredníctvom siete EURES

Mnoho ľudí sa rozhoduje vydať sa za prácou do zahraničia, no často majú obavy a pociťujú neistotu ako postupovať pri hľadaní vhodnej príležitosti a pri presťahovaní sa do novej krajiny. Bol to aj prípad nášho klienta, pána Petra z Humenného.

Po zaevidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny sa dozvedel o možnostiach férovej práce v zahraničí prostredníctvom siete Európskych služieb zamestnanosti. Neváhal, oslovil EURES a po niekoľkých týždňoch vykročil za svojou prvou pracovnou skúsenosťou v Nemecku. Po piatich rokoch sa vracia na Slovensko a podelí sa o svoje zážitky.

V rozhovore s Petrom zistíte, čo so sebou prináša presťahovanie sa za prácou do Nemecka, čo je potrebné absolvovať pred cestou a ako vám v tom môže pomôcť sieť EURES. Dozviete sa aj to, ako je to s povestnou nemeckou precíznosťou či pracovnými podmienkami a aké je dôležité stále na sebe pracovať.

Kedy ste začali uvažovať nad možnosťou práce v Nemecku a ako ste sa dozvedeli o EURESe?

Na Slovensku som pracoval viac ako 20 rokov hlavne ako tesár v oblasti stavebníctva. Naše mzdy však nepostačovali na pokrytie budúcich rodinných výdavkov, keďže sme uvažovali o zabezpečení vlastného bývania a založení rodiny. Začal som preto zvažovať aj odchod do zahraničia. Rozhodnutie odísť za prácou zo Slovenska a opustiť svojich blízkych sa vôbec nerodilo ľahko a vyžadovalo si čas. V roku 2019 som bol istý čas evidovaný na úrade práce v Humennom, kde mi ponúkli možnosť informovať sa o pracovných príležitostiach v zahraničí na oddelení EURES. Tu som komunikoval s EURES poradkyňou, ktorá mi pomohla s výberom vhodných voľných pracovných miest, prípravou životopisu a ďalšími formalitami. V tom čase bolo najviac pracovných príležitostí v mojom odbore v Nemecku, a tak som sa rozhodol pre túto krajinu.

Čo všetko ste museli spraviť pre to, aby sa toto vaše rozhodnutie stalo realitou? Bolo náročné vybaviť všetko potrebné? Ako vám v tom pomohla sieť EURES?

Prvoradé bolo rozhodnúť sa odísť zo Slovenska. So samotným vybavovaním formalít mi pomohla sieť EURES a s ich asistenciou to nebol žiaden problém. V čase, keď som si hľadal prácu v Nemecku, organizoval EURES v Bratislave Rakúsko-nemecko-holandský deň, na ktorom boli prítomné aj drevospracujúce firmy z Nemecka. Rozhodol som sa preto vycestovať z Humenného do Bratislavy a osobne sa porozprávať so zástupcami firmy na výrobu laminátových podláh, aj s EURES poradcom z Berlína. Priamo na tomto náborovom dni som sa dohodol s manažérom firmy na osobnej návšteve zamestnávateľa. Na vycestovanie na výberový pohovor a neskôr aj na presťahovanie sa za prácou do Nemecka som využil finančný príspevok, ktorý mi pomohli vybaviť EURES poradcovia na Slovensku a v Nemecku.

Aké ste mali pocity pred vycestovaním?

Samozrejme, pred vycestovaním som mal stres z rozlúčky s rodinou, pocity neistoty a obavy, čo ma v Nemecku čaká, či prácu zvládnem, aké budem mať ubytovanie, akí budú moji spolupracovníci a ako si zvyknem na celkovú zmenu, nový jazyk a každodenný život bez rodiny. Na druhej strane som ale cítil aj veľkú motiváciu a zodpovednosť zabezpečiť seba a blízkych.

Nemeckí zamestnávatelia sú povestní svojou precíznosťou a dôrazom na výkon. Ako vyzeral váš bežný pracovný deň?

Nemci dávajú veľmi veľký dôraz na kvalitu a zodpovednosť, aby sa nepoškodilo dobré meno firmy. Tak to bolo aj vo firme, v ktorej som pracoval. Začínal som obsluhou stroja na miešanie farieb na laminátové podlahy a postupne som sa prepracoval na pozíciu závodného hasiča a nastavovača liniek. Sľúbené pracovné podmienky boli naozaj férovo dodržané, pracovalo sa v bezpečnom prostredí a firma poskytovala všetkým svojim zamestnancom náležitú ochranu. Pracovný deň vyzeral podobne ako na Slovensku. Každý zamestnanec dostal svoju úlohu, ktorá musela byť v daný deň splnená. Pracoval som v tejto firme takmer päť rokov na rôznych pozíciách a všade sa vyžadovala maximálna serióznosť. Po práci vyzeral môj deň ako bežný deň na Slovensku – nákup, varenie, odpočinok pri telke a telefonáty s rodinou.

Mali ste čas aj na mimopracovné aktivity?

Voľný čas som využíval na spoznávanie okolia a krajiny regiónu Brandenbursko. Veľa času som strávil v prírode, v parkoch, návštevou pamiatok a kostolov a najmä flohmarktov – milujem flohmarkty 🙂 (pozn. red.: blšie trhy a burzy použitých vecí v Nemecku).

Ako vnímate tamojších ľudí a ich prístup k práci?

Tamojší ľudia sú najprv odmeraní. Postupom času, keď som sa snažil byť viac otvorený, boli prístupnejší. V práci si všímajú, ak človek na sebe pracuje, je ochotný komunikovať v ich jazyku a neustále sa zlepšovať na základe vlastnej iniciatívy. Prácu si vždy dopredu zorganizujú a naplánujú, všetko musí mať svoj vyhradený čas. Dbajú na čistotu pracovného prostredia, komunikatívnosť a dobré pracovné vzťahy. Ak manažéri a kolegovia vidia takýto prístup, vedia ho aj náležite oceniť. Mimo práce sú vzťahy podobné – po čase ma susedia a známi pozývali na kávu (nikdy predtým som toľko hektolitrov kávy nevypil), na pivo, víno, tradičný syrový koláč, na grilovačky a rodinné oslavy. Bol som aj Mikulášom pre ich deti a vnúčatá a oni mi zase boli nápomocní, ak som niečo potreboval.

Aké prínosy má podľa vás pracovná skúsenosť v zahraničí a v čom pomohla vám?

V prvom rade som zistil, že sa dá pracovať aj bez stresu, ľudsky a organizovane (na rozdiel od Slovenska). Prínosom pre mňa osobne bolo výrazné zlepšenie komunikácie v nemčine, pri ktorej som sa zbavil počiatočného strachu. Spoznal som mnoho srdečných ľudí, s ktorými som dodnes v kontakte a samozrejme som si aj finančne prilepšil.

Ak by ste sa mohli opäť rozhodnúť, vrátili by ste sa do Nemecka znova?

Samozrejme. Pred odchodom na Slovensko mi vo firme oznámili, že mám stále dvere otvorené a ak sa budem chcieť vrátiť, kedykoľvek môžem prísť.

Čo by ste odporúčali mladým ľuďom, ktorí váhajú, či je práca v zahraničí tým správnym krokom v ich budúcej kariére?

Odporúčal by som im, aby neváhali, nebáli sa a išli to skúsiť. Napriek prvotným prekážkam a obavám sú zahraničné pracovné možnosti, skúsenosti a finančné ohodnotenie s domovinou neporovnateľné a obohacujúce. Po návrate na Slovensko sú takéto skúsenosti a jazykové znalosti konkurenčnou výhodou. Ak má niekto obavy alebo – tak ako ja v minulosti – si nie je istý, v ktorej krajine by našiel férové pracovné príležitosti, môže sa obrátiť na EURES.

Ďakujeme pánovi Petrovi za zdieľanie inšpirujúcich pohľadov a svojich skúseností s prácou v Nemecku a prajeme veľa úspechov v ďalšom osobnom aj pracovnom živote.

Veríme, že aj takýmto spôsobom pomôžeme mnohým pochopiť nielen výzvy, ale tiež prínos nových zručností, ktoré môže práca v zahraničí ponúknuť. EURES je tu pre vás!


Ahoj!
Radi ťa tu vidíme.

Prihlás sa na odber noviniek o práci v Európe a nič nezmeškaj!

Neposielame spam! Prečítaj si
zásady ochrany osobných údajov
pre viac info.