Prejsť na obsah

Job Expo 2015 – 17. ročník European Job Days

Piaty ročník veľtrhu práce Job Expo 2015 sa konal v dňoch 29.-30. apríla na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Jeho súčasťou 17. ročník medzinárodného veľtrhu práce European Job Days.

Veľtrhu práce sa zúčastnili slovenskí i zahraniční zamestnávatelia, EURES poradcovia, súkromné sprostredkovateľské agentúry i zástupcovia informačných a poradenských sietí EÚ na Slovensku. Počas dvoch dní Job Expo navštívilo 44 074 ľudí, z toho medzinárodnú časť – European Job Days navštívilo 6 980 účastníkov veľtrhu.

Sieť EURES

EURES poradcovia zo 6 krajín – z Českej republiky, Maďarska, Francúzska, Holandska, Rakúska a Nemecka poskytli informácie o životných a pracovných podmienkach viac ako 1 800 návštevníkom.

Zamestnávatelia

Tento rok mali na veľtrhu zastúpenie zamestnávatelia a sprostredkovateľské agentúry z Rakúska (XXXL Lutz KG, Binderholz, mse Personal Service AG, APS Personalservice GmbH & Co KG), z Nemecka (UNIQUE Personaldervice GmbH, Management 2000 GmbH&Co.KG, Wilberg/Műller GbR, Tempton Outsourcing GmbH, Trenkwalder Personaldienste GmbH., Fahrner Network GmbH, Dremo Personal GmbH, Work Factory, König GmbH & Co KG), z Poľska (PROMEDICA 24 ), z Holandska (Sagius Uitzenders B.V., Haldu Groep B.V., EMS-uitzendgroep B.V., Techwork B.V., FridayEuroTech B.V),  z Veľkej Británie (Beritaz Care), z Írska (Hodson Bay Group) a z Maďarska (Delphi Connection Systems Hungary Kft. a PILLÉR Kft).

Zamestnávatelia zo spomínaných krajín ponúkli približne 2 670 voľných pracovných miest predovšetkým v stavebníctve (stavební robotníci, elektrikári, maliari), zdravotníckom sektore (zdravotnícky personál, opatrovníctvo), hotelierstve (hotelový a reštauračný personál), poľnohospodárstve (pomocný personál) a profesie ako stolári, kovoobrábači, šoféri a zvárači. Najvyšší záujem zo strany uchádzačov o zamestnanie bol o pracovné miesta v hotelierstve a reštauráciách, turizme, poľnohospodárstve a o sezónne práce. Najnižší záujem bol o pracovné miesta v IT sektore, zdravotníctve a manažmente.

Výberové pohovory

Na veľtrhu sa zrealizovalo 1 402 výberových pohovorov s uchádzačmi o zamestnanie. Kandidáti boli podľa názoru vystavovateľov na veľmi dobrej odbornej úrovni, niektorí z nich však neboli dostatočne jazykovo zdatní. Napriek tomu, zamestnávatelia i EURES poradcovia vyjadrili spokojnosť s odbornou úrovňou uchádzačov o zamestnanie. Prísľub zamestnania bol udelený 247 uchádzačom o zamestnanie.

Informačné a poradenské siete

Na veľtrhu práce Job Expo sa zúčastnili i zástupcovia informačných a poradenských sietí EÚ na Slovensku. Návštevníci veľtrhu mali možnosť využiť odborné poradenstvo Zastúpenia Európskej komisie v SR, SAAIC, SAIA, n.o., Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR – Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní. O možnosti výmenných pobytov ako napr. Au pair v zahraničí informovala agentúra Student agency.

Vystavovatelia vyjadrili svoju spokojnosť s celkovou organizáciou podujatia. Rovnako boli spokojní s počtom a kvalitou návštevníkov veľtrhu.