Prejsť na obsah

Holandsko – registrovanie a povolenie na pobyt

Občania členských štátov EÚ, EHP alebo Švajčiarska, ktorí chcú žiť alebo už žijú v Holandsku, by sa mali zaregistrovať a požiadať o číslo BSN. Služobné číslo občana (BSN) je jedinečné osobné číslo, pod ktorým ste zaregistrovaný v databáze osobných záznamov (BRP). BSN sa skladá z 8 alebo 9 číslic.číslo.

Na čo potrebujem BSN číslo?
BSN číslo použijete, ak chcete niečo vybaviť s holandskou vládou. Napríklad zdravotné poistenie, daňové priznanie alebo dôchodok. BSN potrebujete aj vtedy, ak chcete požiadať o DigiD.

Obdobie platnosti
BSN dostanete raz. Vaše číslo služby občana zostáva vždy platné a nezmenené. Dokonca aj vtedy, ak žijete v zahraničí (alebo sa chystáte žiť v zahraničí). Alebo ak sa vrátite do Holandska zo zahraničia.

Ako môžem získať BSN číslo?

Ak žijete mimo Holandska alebo prichádzate do Holandska na menej ako 4 mesiace za účelom štúdia alebo práce, môžete sa zaregistrovať v databáze záznamov o nerezidentoch (RNI). Registrovať sa môžete osobne v jednej z 19 obcí s pracoviskom RNI v Holandsku. BSN číslo obdržíte po registrácii v databáze RNI.

Sťahujete sa do Holandska na dlhšie ako 4 mesiace? V takom prípade by ste sa mali zaregistrovať v obci, kde budete žiť. Vaše údaje sa potom objavia v základnej registrácii osôb (BRP). Po registrácii vám bude pridelené BSN číslo.

Bližšie informácie môžete získať na stránke What is a citizen service number? | NetherlandsWorldwide