Prejsť na obsah

Deň Európy 2017

Aj tento rok využila sieť EURES možnosť zúčastniť sa osláv Dňa Európy. Uskutočnili sa pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku 5. mája v Košiciach a 9. mája v Bratislave.

Deň Európy je pripomenutím významnej udalosti, ktorá sa odohrala pred 67 rokmi a položila základy dnešnej Európskej únie. Presnejšie dňa 9. mája 1950 predniesol vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval európske mocnosti Francúzsko, Nemecko a Taliansko k tomu, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele. Niekdajší rivali tak vytvorili nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetvia. Po dohode členských predstaviteľov EÚ na Milánskom samite v roku 1985 bol 9. máj vyhlásený za Deň Európy, ktorý každoročne predstavuje príležitosť pripomenúť si pôvodnú príčinu vzniku spojenia európskych národov a priblížiť občanom hodnoty EÚ.

Osláv v Košiciach i v Bratislave sa zúčastnilo mnoho návštevníkov z radov žiakov, študentov i širokej verejnosti. Sieť EURES v obidvoch slovenských veľkomestách prezentovala svoje služby, odpovedala na otázky návštevníkom stánku a ponúkla i možnosť zapojiť sa do súťaží. Bohatý kultúrny a vedomostný program prebiehal v Košiciach i v Bratislave počas celého dňa a v oboch mestách vyvrcholil koncertmi známych slovenských hudobných kapiel.

Prinášame vám fotografie, aby ste si vedeli predstaviť aká dobrá nálada sa týmto dňom niesla vo východnej i západnej časti Slovenska.