Prejsť na obsah

Čo vám prinesie práca v zahraničí?

V súčasnosti žije v Európe okolo 50 miliónov ľudí mimo svojich domovských krajín. Sťahovanie sa do zahraničia za prácou je stále veľmi populárne. Dnes je už normálne a prirodzené mať počas štúdia aspoň jednu medzinárodnú skúsenosť. Mladým ľuďom to väčšinou nestačí. Využívajú to, čo im Európa ponúka. Niektorí z nich sa usídlia v celkom novej krajine, zatiaľ čo iných neustále poháňa túžba objavovať nové miesta. Aj krátkodobý pobyt v zahraničí, či už študijný alebo pracovný, výrazne ovplyvní osobnostný rozvoj a profesionálny rast každého jedinca.

JOB EXPO - ponuka zamestnania v zahranici

   Prečo sa ľudia sťahujú do zahraničia?

Dôvody, prečo sa ľudia pre sťahujú do zahraničia, sa líšia od človeka k človeku, ale predovšetkým je to
1. zamestnanie
2. štúdium
3. lepší život

Čo všetko získate prácou v zahraničí?

Výhody presťahovania sa do zahraničia

Život v zahraničí nemusí byť prechádzka ružovou záhradou. Ste ďaleko od svojich priateľov a rodiny, môžu vás zaskočiť rôzne životné situácie. Presťahovanie sa za prácou do zahraničia vám však prinesie aj množstvo nesporných výhod. Spoznáte novú krajinu a kultúru. Naučíte sa nový jazyk, budete cestovať. Najdôležitejším prínosom, ktorý získate prácou v zahraničí však bude váš osobný rast a profesionálny rozvoj.

Personálny rast

Rozhodnutie o presťahovaní sa do zahraničia dokazuje vašu nezávislosť, motiváciu, zrelosť, zodpovednosť a schopnosť prijímať rozhodnutia a prispôsobiť sa zmenám. Počas pobytu v zahraničí získate väčšiu sebadôveru vďaka tomu, že musíte riešiť mnoho vecí v cudzom prostredí, stretávať sa s novými ľuďmi a nadväzovať nové vzťahy.

Profesionálny rozvoj

Prácou v zahraničí sa dostanete do kontaktu s inou kultúrou a získate nové zručnosti, či už jazykové alebo odborné. Školenia a skúsenosti získané v zahraničí  patria medzi tie, ktoré zamestnávatelia a náborári často krát hľadajú. Stále viac a viac manažérov sa zaujíma o najímanie odborníkov, ktorí majú medzinárodné skúsenosti. Významným prínosom pre vašu profesionálnu kariéru môže byť aj dobrovoľnícky program, počas ktorého získate nové poznatky, schopnosti a zručnosti, akými sú napr.: komunikácia, riešenie problémov, vedenie, empatia, prispôsobivosť a schopnosť pracovať v tíme, ktoré sú dôležité pre akúkoľvek prácu.

Pracovné príležitosti v krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku

Uvažujete o práci v zahraničí a neviete kde začať? Skúste to so sieťou EURES. Okrem množstva pracovných ponúk od overených zamestnávateľov z krajinách EÚ/EHP a Švajčiarska, ktoré nájdete v časti Uchádzači o zamestnanie, vám ponúkame aj odkazy na užitočné webové portály s ponukou sezónnych prác.

Užitočné informácie a rady

Na to, aby ste sa správne rozhodli, potrebujete relevantné informácie. Kompletný balík o aktuálnych životných a pracovných podmienkach v jednotlivých krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku nájdete v časti Životné a pracovné podmienky. Taktiež získate prehľad o tom, na čo nezabudnúť pri odchode do zahraničia a po návrate na Slovensko, sociálnom zabezpečení v EÚ/EHP, uznávaní diplomov a kvalifikácie, vykonávaní živnosti v zahraničí, prípadne ako predísť sklamaniu zo spolupráce s agentúrou. Našli ste si vhodnú ponuku a práve píšete životopis? Okrem praktických rád, ktoré vám zjednodušia túto  úlohu, nájdete na našej stránke aj európsky formát životopisu Europass vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ/EHP.

Veľtrhy práce

Chceli by ste pracovať v niektorej z európskych krajín? Sieť EURES organizuje počas celého roka aktivity, na ktorých ponúkajú prácu zamestnávatelia z celej Európy. European Job Days, ktoré prinášajú množstvo pracovných príležitostí v rôznych sektoroch, sa môžete zúčastniť aj “online” bez toho, aby  ste museli niekam cestovať.

Finančná podpora

Európska komisia pripravila finančné projekty na podporu pracovnej mobility, ktoré vám môžu pomôcť prefinancovať časť nákladov spojených s cestou, pobytom a prácou v krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku.

Ponuky zamestnania v EU

Buďte s nami v kontakte     

Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu. Sme vám nablízku aj prostredníctvom platforiem sociálnych médií FacebookTwitterLinkedIn, Instagram, YouTube, kde zverejňujeme novinky, zaujímavé články a informácie o aktivitách siete EURES, projektoch a voľných pracovných miestach či inšpiratívne videá a fotografie z našich aktivít.


Ahoj!
Radi ťa tu vidíme.

Prihlás sa na odber noviniek o práci v Európe a nič nezmeškaj!

Neposielame spam! Prečítaj si
zásady ochrany osobných údajov
pre viac info.