Prejsť na obsah

Čo mi môže ponúknuť networking?

Zručnosti a skúsenosti sú veľmi dôležitou súčasťou každej úspešnej kariéry. Keďže sa však súťaž o pracovné miesta v našom modernom svete stáva čoraz neľútostnejšou, staré príslovie „Nezáleží na tom čo vieš, ale koho poznáš“ nadobúda väčší význam. Networking vám v súťaži môže poskytnúť výhodu a pomôcť otvoriť dvere, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú.

 

Networking … prináša nové príležitosti a poznatky.

Nikdy neviete, koho môžete stretnúť prostredníctvom networkingu, o aké skúsenosti sa s vami môže podeliť alebo aké príležitosti sa môžu naskytnúť. Alebo kto môže byť súčasťou svojej siete, ktorá sa môže čoskoro stať súčasťou vašej siete. Networking vám pomôže rozšíriť vaše horizonty a dostať vás do povedomia.

V dôsledku toho, čím viac ľudí stretnete, tým viac získate poznatkov o konkrétnom odvetví, o ktoré sa zaujímate. Čím viac poznatkov môžete preukázať, tým lepší urobíte dojem a váš networking sa môže stať cielenejším. Ide o pozitívny cyklus, ktorý môže zvýšiť vaše šance nájsť si príležitosť alebo prelom, ktorý hľadáte.

 

Networking … môže vybudovať dôveru a komunikačné zručnosti

Osloviť niekoho neznámeho a začať konverzáciu nie je ľahké, dokonca aj pre najsebavedomejších ľudí. Ale čím častejšie to budete robiť, tým viac sa naučíte o najlepšom spôsobe, ako sa priblížiť k ľuďom, ako prelomiť ľady a čo znamená dobrá konverzačná téma. Takže buďte odvážni a nebojte sa – interakciou môžete získať viac ako len možnosť vedúcu k pracovnému miestu!

 

Networking … je o rozvíjaní vzťahov

Je ľahké vnímať networking len ako o príležitosti propagovať seba samého a toho, čo môžete ponúknuť. V skutočnosti však ide o nadviazanie vzťahov s ľuďmi okolo vás – vzťahov, ktoré môžu viesť k príležitostiam v budúcnosti. Takže urobte všetko preto, aby ste odolali túžbe hovoriť iba o sebe! Získavajte informácie o ľuďoch, s ktorými sa stretávate a o ich spoločnostiach. Položte toľko otázok, koľko dáte odpovedí. A začnite rozvíjať všetky tieto dôležité vzťahy.

 

Networking … môže byť online alebo offline

Networking tradične znamená navštevovanie podujatí alebo spoločenských stretnutí. Ale vďaka webovým sídlam, akým je LinkedIn, vzrástla popularita a dosah networkingu online. Prínosy networkingu online spočívajú v schopnosti spojiť sa s ľuďmi na celom svete kliknutím na tlačidlo. Nevýhody zahŕňajú chýbajúcu osobnú komunikáciu, ktorá môže byť niekedy veľmi dôležitá, keď je potrebné vytvoriť dobrý dojem alebo predstaviť sa ako potenciálny zamestnanec. Prečo sa nepokúsiť o kombináciu týchto dvoch prístupov s cieľom zabezpečiť, aby sa o vás vedelo čo najviac.

 

Networking … je dlhodobý

Vizitky sú užitočným nástrojom nadväzovania kontaktov, je vška veľmi ľahké zbierať ich s najlepšími úmyslami, dať si ich do peňaženky a nikdy sa na ne znovu nepozrieť. Pravdou je, že keď vám niekto podá vizitku, ste práve na začiatku cesty. Pokračovanie v kontaktoch, ktoré ste nadviazali, je takmer také dôležité, ako ich prvé nadviazanie. Poslať e-mail, zavolať – na tom nezáleží. Udržiavanie konverzácie môže znamenať, že vaše meno bude jedno z tých, ktoré sa objavia v ich mysli, keď sa objavia nové príležitosti.

 

Networking … si vyžaduje čas a odhodlanie

Pokiaľ nemáte mimoriadne šťastie, účasť na jednom podujatí alebo vstúpenie do jednej komunity nebude viesť k pracovnému miestu. Networking si vyžaduje trpezlivosť a veľké odhodlanie, aby bolo efektívne. Hoci sa niekedy môže zdať, že by ste mohli svoj čas stráviť lepšie niekde inde, networking sa oplatí vďaka prínosom, osobným aj profesionálnym, ktoré môže z dlhodobého hľadiska priniesť.

 

Chcete nadväzovať kontakty, ale nie ste si istí, ako začať? Prečo nevyskúšať Európske dni pracovných príležitostí http://www.europeanjobdays.eu/, online a miestne trhy práce, ktoré spájajú uchádzačov o pracovné miesta s podnikmi z celej Európy?  Alebo, ak ste sa už pomocou kontaktov dostali na pracovný pohovor, určite vyskúšajte 5 tipov, ako suverénne zvládnuť váš pohovor.