OBSAH
1. Aktuálne obmedzenia
2. Nezamestnanosť v Rakúsku
2.1. Ako sa zaregistrovať na úrade práce
2.2. Ako požiadať o dávku v nezamestnanosti
2.3. Ako si hľadať prácu online
2.4. Zdravotné poistenie počas evidencie
2.5. Prenos dávky v nezamestnanosti
2.6 Možnosť ďalšieho vzdelávania
3. Poistenie v Rakúsku a formuláre pre dávky sociálneho zabezpečenia
4. Pomoc v rôznych oblastiach života
5. Zdravotné poistenie a práceneschopnosť
5.1. Práceneschopnosť - postup a lehoty
5.2. Ošetrovné
5.3. Uplatnenie peňažnej dávky
5.4. Výpoveď počas práceneschopnosti
5.5. Ochranná doba po skončení pracovného pomeru
6. Karanténa a nezamestnanosť
7. Starostlivosť o dieťa a nezamestnanosť
Opatrenia týkajúce sa prekročenia hraníc pri vstupe do Rakúska
Najdôležitejšie aktuálne informácie
Rakúsko uvoľnilo pandemické opatrenia. Do krajiny môžu prísť aj nezaočkovaní.
Od 16. apríla sa pre hraničný vstup do Rakúska ruší pre pendlerov (z dôvodu výkonu práce, návštevy školy, z rodinných dôvodov alebo z dôvodu návštevy životného partnera) povinnosť preukazovať sa splnením podmienky 3G (OTP), respektíve povinnosť karantény.
Pre ostatných cestujúcich naďalej platí pravidlo 3G, teda povinnosť preukázať sa dokladom o očkovaní druhou alebo booster dávkou vakcíny, dokladom o prekonaní ochorenia alebo negatívnym testom. Výnimku majú deti do 12 rokov. "Nezaočkované (žiadnou dávkou vakcíny) alebo vyliečené osoby (bez aspoň jednej dávky vakcíny) sa musia zaregistrovať a musia dodržiavať desaťdňovú karanténu.
Vstup bez obmedzení platí aj pre ľudí tranzitujúcich cez krajinu. "Do tejto kategórie je zaradená aj cesta na/z letisko či hlavnú stanicu Viedeň. Vstup je bez obmedzení, registrácie a potvrdení o OTP. Potrebné je však vyplniť prehlásenie o tranzite a cestu vykonať bez zbytočného zastavovania.
Namiesto očkovania alebo rekonvalescencie môžete predložiť aj test PCR, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Ak nie je k dispozícii test PCR, môžete predložiť aj test na antigén , ktorý je platný maximálne 24 hodín.
Výnimku z tejto povinnosti majú napríklad osoby, ktoré Rakúskom len prechádzajú, a tiež osoby, ktoré do Rakúska cestujú v naliehavej a neodkladnej rodinnej záležitosti, ako je napríklad pohreb.
Podmienky vstupu pre pendlerov
Povinnosť nosiť masku FFP2 platí vo všetkých verejných uzatvorených priestoroch vrátane: lanoviek / lyžiarskych vlekov. V gastronómii je potrebné používať FFP2 masku pri ceste z a k miestu na sedenie, v ubytovacích zariadeniach pri vstupe do všeobecne prístupných vnútorných priestorov.
Viac informácií: https://www.sozialministerium.at/Corona/Coronavirus.html
Informácie týkajúce sa často kladených otázok nájdete na stránke Spolkového ministerstva európskych a zahraničných vecí.
Odporúčame vám sledovať aktuálne informácie o situácii v Rakúsku týkajúce sa obmedzení, vrátane výnimiek, dopravy, dochádzania do práce, ako aj dokumenty potrebné pre vstup do Rakúska sú k dispozícii na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
AMS - adresy a telefónne čísla
Aktuálne informácie rakúskeho úradu práce v súvislosti s COVID 19.
2.1 Ako sa zaregistrovať na stránke AMS a vytvoriť si účet eAMS
Ak ste stratili prácu a chcete sa zaregistrovať ako nezamestnaný, použite ako prioritu účet eAMS. Ak takýto účet nemáte alebo neviete ako funguje, môžete sa zaregistrovať online, poslať e-mail miestnej pobočke AMS, alebo kontaktovať AMS telefonicky. Formulár žiadosti o dávku v nezamestnanosti Vám bude následne doručený.
Dávky z poistenia v nezamestnanosti (napr. dávky v nezamestnanosti, pomoc v núdzi) sa najlepšie žiadajú elektronicky prostredníctvom účtu eAMS. Potrebujete iba počítač s prístupom na internet a prístupovými údajmi k svojmu účtu eAMS.
Využívajte online služby AMS prostredníctvom vášho osobného účtu eAMS . Získate tak prístup k službám kedykoľvek a kdekoľvek.
Ešte nemáte eAMS účet?
Vyžiadajte si prístupové údaje k svojmu osobnému eAMS účtu z vašej kancelárie AMS.
Ak ste zákazníkom služby FinanzOnline, môžete sa aj tam zaregistrovať na svoj účet eAMS.
Chceli by ste vedieť, ako vás účet eAMS môže podporiť a ako môžete získať prístupové údaje? Viac informácií nájdete v online sprievodcovi AMS „Ako mi pomôže účet eAMS?“.
Existujú pravidlá pre heslá:
- najmenej 8 znakov, maximálne 32 znakov
- aspoň jedno písmeno a aspoň jedno číslo alebo špeciálny znak Ďalšie informácie
- meno používateľa nesmie byť súčasťou hesla
Zabudli ste svoje prístupové údaje (užívateľské meno a / alebo heslo)? Použite online sprievodcu AMS „Prístup k údajom pre osobný účet eAMS“ a získajte nové užívateľské meno alebo nové heslo.
2.2 Ako si hľadať prácu v Rakúsku online
Čo ponúka eJob-Room pre uchádzačov o zamestnanie?
1. Choďte do eJob - Room
2. Prihláste sa pomocou prihlasovacích údajov k účtu eAMS alebo
3. Vytvorte si nový užívateľský účet.
A máte prístup k najväčšej rakúskej ponuke práce online.
Rýchle vyhľadávanie bez registrácie:
Verejné služby zamestnanosti AMS majú odteraz nový vyhľadávací nástroj, ktorý kombinuje okolo 300 000 voľných pracovných miest jedným kliknutím.
Vďaka novému vyhľadávaciemu nástroju www.ams.at/allejobs je teraz takmer celá pracovná ponuka v Rakúsku prístupná jedným kliknutím.
2.3 Ako požiadať o dávku v nezamestnanosti
Podrobné informácie o dávkach v nezamestnanosti nájdete v článku Rakúsko - dávky a podpora v nezamestnanosti.
Dátumy výplaty dávok.
Podpora v nezamestnanosti, pomoc v núdzi alebo iná finančná podpora: vaše peniaze dostanete vždy mesačne.
A ak máte nejaké otázky týkajúce sa platby, pomôže Vám online sprievodca „Platba peňažných výhod AMS“
2.4 Zdravotné poistenie počas evidencie na úrade práce
Nezamestnaní ľudia sú počas poberania dávok v nezamestnanosti zdravotne poistení. Zdravotná poisťovňa poskytuje im a ich rodinným príslušníkom dávky, ktoré sú vyplácané ľuďom, ktorí majú zdravotné poistenie v dôsledku pracovného pomeru (napr. lekárska pomoc, nemocenské atď.).
2.5 Prenos dávky v nezamestnanosti
Môže sa občan SR prihlásiť online na príslušnom úrade práce na Slovensku v prípade, že si požiadal o prenos dávok v nezamestnanosti ?
Ak občan požiada po mesiaci evidencie v službách zamestnanosti v členskom štáte EU o export dávok, do 7 kalendárnych dní si následne podá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v SR na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu. Postup stiahnutia žiadosti a zaslania na úrad – poštou, emailom (v nevyhnutných prípadoch osobne) je zverejnený na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Aké doklady musí občan SR predložiť na príslušnom úrade práce v prípade, že požiadal o prenos dávok v nezamestnanosti?
Okrem prenosného dokumentu PD U2 občan predloží úradu vyplnenú žiadosť, doklad o skončení zamestnania, doklad o najvyššie dosiahnutom vzdelaní.
2.6 Možnosť ďalšieho vzdelávania
Databáza ďalšieho vzdelávania
S databázou ďalšieho vzdelávania AMS môžete rýchlo nájsť ten pravý kurz pre svoje ďalšie odborné vzdelávanie. Ak ste v súčasnosti zaregistrovaní v AMS, môžete poslať správu o záujme online pre kurzy financované AMS.
3. Poistenie v Rakúsku
SV - Sozialversicherung – sociálna poisťovňa rieši sociálne poistenie (nemocenské, zdravotné, dôchodkové) a poskytuje tiež online servis.
Formuláre osvedčujúce nárok občana EÚ na dávky sociálneho zabezpečenia.
4. Pomoc v rôznych oblastiach života, Kurzarbeit
AK (Arbeiterkammer) Niederösterreich poskytuje rady a pomoc v týchto oblastiach:
- Pracovné právo: Po - Pi: 8:00 - 19:00, kontakt: +43 5 7171 22000, e-mailová žiadosť
- Sociálne právo (nezamestnanosť, dôchodky, zdravotné poistenie a starostlivosť): Po - Pi: 8:00 - 19:00, kontakt: +43 5 7171 22000, e-mailová žiadosť
- Daňové právo: Po - Pi: 8:00 - 13:00, kontakt: +43 5 7171 28000, e-mailová žiadosť
- Ochrana zamestnancov: Po - Št: 8:00 - 16:00, Pi: 8:00 - 12:00, kontakt: +43 5 7171 22918, e-mailová žiadosť
Österreichischer Gewerkschaftsbund – ÖGB - rakúske odborové organizácie riešia pracovno-právne vzťahy
Arbeiterkammer – pracovná komora rieši pracovno-právne spory
AMS Rakúsko: „Kurzarbeit“
Kalkulačka vám pomôže určiť krátkodobý príspevok na prácu, ktorý môžete mať ako spoločnosť
v súvislosti s COVID-19. Slúži však iba na informačné účely. Kalkulačka nemôže rozpoznať, či sú vaše informácie správne a či boli splnené všetky požiadavky na krátkodobý príspevok na prácu COVID 19.
Výška príspevku na krátkodobú prácu COVID 19 je právne stanovená až po podaní žiadosti.
5. Zdravotné poistenie a práceneschopnosť
Dokument E106, resp. PD S1
Pokiaľ chcete v SR, t.j. v štáte bydliska, naďalej čerpať plnú zdravotnú starostlivosť, je potrebné, aby ste mali k dispozícii dokument E106, resp. PD S1, ktorý vám vystaví príslušná poisťovňa v Rakúsku a ten si zaregistrujete v slovenskej zdravotnej poisťovni.
Zdravotné poistenie v období evidencie na rakúskom úrade práce.
5.1 Práceneschopnosť - postup a lehoty
Práceneschopnosť musíte nahlásiť do 7 dní od vzniku PN. Ak PN trvá dlhšie ako 14 dní, po 14-tich dňoch je potrebné opätovne oznámiť jej trvanie.
Na začiatku PN vyplňte formulár a odošlite ho do 7 dní od začiatku PN. Pri PN trvajúcej dlhšie ako 14 dní je potrebné odoslať tlačivo každých 14 dní. Koniec PN je potrebné hlásiť čo najskôr po jej ukončení. Vždy odosielajte originál s pečiatkou a podpisom lekára. V prípade, že Vaša PN bude trvať dlhšie ako 42 dní, budete mať nárok na sociálnu podporu pri dlhodobej PN. Ak o ňu chcete požiadať, v takom prípade vyplňte druhú stranu tlačiva. Nezabudnite vyplniť číslo Vášho účtu vo forme IBAN a BIC. Účet môže byť vedený aj na Slovensku, nemusí byť rakúsky. Nezabudnite sa na druhej strane tlačiva podpísať!
Informácie týkajúce sa PN a jej vyplácania.
5.2 Ošetrovné
Má občan SR nárok na ošetrovné (OČR), ak pracoval v Rakúsku?
Občan SR, ktorý posledné zamestnanie vykonával v Rakúsku, vrátil sa na Slovensko a má záujem o ošetrovné (OČR) z dôvodu starostlivosti o člena rodiny, ktorý je v karanténe, odporučujeme obrátiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne SR.
5.3 Uplatnenie peňažnej dávky
Občan SR pracuje v Rakúsku, rezidentom je na Slovensku. V Rakúsku platí poistenie, resp. ho za neho odvádza zamestnávateľ. Občan bol na Slovensku hospitalizovaný a práceneschopnosť (ďalej len PN) mu vystavil slovenský lekár. Potrebuje pre rakúsku stranu, kde si bude uplatňovať nárok na nemocenskú dávku, nejaké tlačivo?
Osoba, ktorej vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v prípade choroby na území SR, si nárok na peňažnú dávku uplatňuje podľa právnych predpisov toho štátu, v ktorom je nemocensky poistená. Nakoľko je občan poistený pre prípad choroby v Rakúsku, nárok na nemocenské dávky si uplatňuje podľa právnych predpisov Rakúska. Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti je preto potrebné predložiť príslušnej inštitúcii v Rakúsku.
Členské štáty Európskej únie navzájom akceptujú tlačivá slúžiace na uplatnenie nároku na nemocenské dávky, t. j. príslušná inštitúcia v Rakúsku by mala akceptovať potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti vystavené slovenským lekárom. V prípade, ak by rakúska inštitúcia vyžadovala iný doklad (E-formulár), je potrebné obrátiť sa na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska. Sociálna poisťovňa na základe predloženého potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaví formuláre E115, E116 a E118.
5.4 Výpoveď počas práceneschopnosti
Je možné dať zamestnancovi výpoveď počas pracovnej neschopnosti?
Áno, výpoveď je platná dňom doručenia.
Výpovedná lehota je u zamestnancov:
- úradníkov: 6 týždňov
- manuálnych pracovníkov: 2 týždne
(pokiaľ nie je v kolektívnej zmluve dohodnuté inak)
5.5 Ochranná doba po skončení pracovného pomeru
Aká je ochranná doba po skončení pracovného pomeru?
Ochranná doba po skončení pracovného pomeru vyplýva z kolektívnej zmluvy a je 4- 8 týždňov.
Nárok na dávky v nezamestnanosti má zamestnanec v rámci ochrannej doby, ak odpracuje u zamestnávateľa minimálne 6 mesiacov.
6. Karanténa a nezamestnanosť
Som v karanténe, mám stretnutie s AMS a musím podať žiadosť včas.
Ak ste v karanténe, nemusíte sa hlásiť na AMS. AMS vám pomôže rýchlo a ľahko uplatniť vaše nároky, aby ste z dôvodu karantény mohli požiadať o dávky v nezamestnanosti alebo o pomoc v hmotnej núdzi. Dôležité je, že po karanténe predložíte potvrdenie od zdravotníckeho zariadenia.
A po karanténe?
Informujte AMS o ukončení karantény prostredníctvom e-AMS účtu, e-mailom alebo telefonicky a ak ste tak ešte neurobili, pošlite nám potvrdenie od zdravotníckeho zariadenia.
Čo v prípade zaradenia do evidencie príslušného úradu práce v SR, ak občan SR má vypísanú dočasnú pracovnú neschopnosť, tzv, PN- nku, z dôvodu nástupu do povinnej karantény?
V prípade, že má občan vypísanú DPN (dočasná pracovná neschopnosť) a podá si žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, úrad vydá rozhodnutie o nezaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie v zmysle § 34 ods. 14 písm. c) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V prípade, že občan skončí DPN a požiada o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní odo dňa skončenia DPN, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení DPN. Ak si občan podá žiadosť po skončení DPN neskôr, bude po splnení zákonných podmienok zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom podania žiadosti.
7. Starostlivosť o dieťa
Škola alebo škôlka môjho dieťaťa boli zatvorené. Čo teraz?
Ak je to váš prípad a musíte sa starať o svoje deti celý deň, v súčasnosti ste oslobodený od povinnosti podať žiadosť o dávky v nezamestnanosti alebo dávky v hmotnej núdzi na príslušnom úrade práce.
Aktualizované: 06.07.2022