Koronavírus: Informácie o obmedzeniach v pracovnej mobilite

Na Slovensku je vyhlásený mimoriadny stav. Dôvodom je šíriaci sa koronavírus. Pracoviská siete EURES Slovensko nie je možné navštíviť osobne, EURES poradcovia sú vám k dispozícii do odvolania len prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky. 
Napriek tomu, že momentálne nie je reálne vycestovať za prácou do zahraničia pokračujeme v prijímaní vašich životopisov a žiadostí o sprostredkovanie zamestnania v krajinách EÚ/EHP a Švajčiarsku. V prípade, že sa budete uchádzať o niektorú z našich aktuálne zverejnených pracovných ponúk, overíme u zamestnávateľa aktuálnu situáciu a budeme vás o nej informovať emailom.
Kontakty
a všetky potrebné informácie nájdete na našej stránke. 


Súhrn opatrení počas mimoriadneho stavu, dôležité kontakty aj užitočné odkazy, ako postupovať v prípade podozrenia na ochorenie COVID – 19 a ako sa chrániť pred nákazou nájdete na stránke www.korona.gov.sk

Všeobecná zdravotná poisťovňa aj Zdravotná poisťovňa Union radí občanom, ktorí prichádzajú zo zahraničia a musia byť v karanténe, ako sa zdravotne poistiť.

Sociálna poisťovňa uvádza na svojej stránke opatrenia v súvislosti s koronavírusom, kontakty na infolinky aj ako je možné požiadať o jednotlivé dávky bez návštevy pobočky. 

Aktuálne obmedzenia na hraniciach a zoznam slovenských zastupiteľstiev v jednotlivých štátoch nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Na uvedenej stránke sú k dispozícii aj informácie pre Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a majú záujem o repatriáciu.

Na našej stránke v sekcii Životné a pracovné podmienky v EÚ/EHP nájdete okrem iného aj informácie týkajúce sa sociálneho zabezpečenia v rôznych životných situáciách (nezamestnanosť, práceneschopnosť,...) v jednotlivých krajinách EÚ/EHP + Švajčiarsko.
Užitočné informácie pre občanov zamestnaných v Rakúsku, Nemecku, Veľkej Británii, Maďarsku, Českej republike a Taliansku nájdete v  dokumentoch priložených na konci článku.

Pri návrate zo zahraničia domov na Slovensko vám pomôže sumár informácií Na čo nezabudnúť po návrate na Slovensko. Tieto informácie sú platné za štandardných podmienok, overte si však, ako jednotlivé inštitúcie pracujú v čase súčasných preventívnych opatrení.

Európska komisia zohráva koordinačnú úlohu a pomáha členským krajinám v ich reakcii na vypuknutie nákazy COVID-19. Zároveň prijíma opatrenia na zmiernenie sociálno-ekonomického vplyvu v Európskej únii.

Potrebujete poradiť v oblasti pracovného práva z dôvodu situácie súvisiacej s koronavírusom?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky spustilo infolinku pre verejnosť, kde budú odborníci poskytovať odpovede na otázky v gescii rezortu práce, ktoré súvisia prioritne s oblasťou pracovného práva.

Núti vás momentálna situácia tráviť čas doma?
Ak nemáte prácu alebo uvažujete o jej zmene, využite tento čas na hľadanie novej práce na Slovensku alebo v zahraničí. Pripravte si kvalitný motivačný list a štruktúrovaný životopis, ktorý zvýši vašu šancu získať dobrú prácu. Všetky informácie nájdete na našej stránke www.eures.sk

 

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.

EURES Slovakia
facebook EURES Slovakia  LinkedIn EURES Slovakia  Twitter EURES Slovakia  Instagram EURES Slovakia    YouTube EURES SlovakiaPosledná aktualizácia 26.3.2020
Informácie v článku a v prílohách priebežne dopĺňame.