Kedy je ten správny čas na zmenu zamestnania?

Začiatok roka je väčšinou čas, kedy bilancujeme uplynulý rok a dávame si predsavzatia do toho nového. Niektorí si dávajú záväzky, že začnú zdravšie žiť, budú viac športovať, iní že ušetria viac peňazí. A sú aj takí, ktorí si povedia, že v novom roku si konečne nájdu novú prácu.

cas-na-zmenu-zamestnania


Aj vy patríte k tým, ktorí sa na túto životnú zmenu odhodlávajú už dlhšie, no ešte stále nie sú presvedčení, či robia dobre? Možno vám pri rozhodovaní pomôžeme.

Mesiace január a február sú považované za najlepší čas v roku na zmenu zamestnania. S novým rokom prichádza vo firme aj nový rozpočet a nový plán rozvoja ľudských zdrojov. Rozbeh v práci po vianočných sviatkoch môže byť trochu pomalší, žiadosť o prijatie do zamestnania posielajte preto najskôr v polovici januára. Celý náborový proces môže v prvých mesiacoch roka trvať o niečo dlhšie ako po iné mesiace v roku.

Uvedomme si, že neexistuje ideálna práca. Každá  má svoje pre a proti, ale ak má tá vaša viac nevýhod ako výhod, môže to znamenať, že je najvyšší čas na zmenu. V práci strávite priemerne osem hodín denne, päť dní v týždni a to je priveľa na to, aby ste tento čas prežili v strese a nepohode. Možno vám niektoré z nasledovných znamení pomôže otvoriť oči.

 

Práca vás už nebaví

Počiatočné nadšenie a pracovný elán vystriedala nuda a apatia. Váš pracovný deň sa vlečie a vy len pozeráte na hodiny, koľko času ešte musíte stráviť v práci.  Pocit únavy určite ovplyvní vašu kreatívnu energiu, ambície aj výkon. Ak vo vás vaša práca nevyvoláva žiadne nadšenie, alebo sa jednoducho cítite vyčerpaný tým, že ste práve v kancelárii, je čas zvážiť a prehodnotiť vašu aktuálnu pozíciu.


Syndróm vyhorenia

Prvé náznaky vyhorenia sú zmena psychického alebo fyzického stavu, horší spánok, únava, zmena v trávení, nechutenstvo alebo prejedanie sa. Zároveň sa vám môže zhoršiť pamäť, ste podráždený, nervózny a negativistický. Dôležitým znakom vyhorenia je, že vás nebude uspokojovať takmer nič. Ani dobre zvládnutá práca, ani ľudia, ani projekty, ktoré vás predtým bavili.


Kariérny rast

Ak si myslíte, ste vo firme dosiahli maximum a nemáte sa už kam posunúť, no napriek tomu vaše ambície nie sú naplnené, je čas posunúť sa ďalej a nájsť si prácu s lepšou perspektívou kariérneho rastu.


Finančné ohodnotenie

Pracovný elán vám nechýba, práve naopak, ste šikovný a svoje pracovné úlohy si plníte zodpovedne. Šéf vás zavaľuje stále novými a náročnejšími úlohami, avšak nemotivuje vás aj finančne a vy cítite krivdu. Keď sa aj napriek vaším žiadostiam o zvýšenie platu nič nedeje, je načase dať výpoveď.


Zlý kolektív

Dôvodom na zmenu zamestnania je aj zlá pracovná atmosféra, hádky, skupinkovanie, šikanovanie alebo aj mobbing. Neznášate svojich kolegov či šéfa a sociálny kontakt s nimi je pre vás utrpením? Alebo naopak, snažíte sa „zapadnúť“, ale kolektív vás odmieta? Je čas pobrať sa inam.


Stres a zdravie

Ak sa stresová situácia v práci prejavuje na vašom zdravotnom stave, nie je čo riešiť.


Ekonomická situácia firmy

Mešká vám výplata? Ekonomické výsledky firmy sa zhoršili, ba dokonca firma prišla aj o niekoľko zákaziek alebo kľúčových klientov? Toto sú varovné signály, pre ktoré je treba zavčasu zvážiť odchod.

Identifikovali ste sa s niektorými z týchto znamení? Teraz  ste si už istý, že je čas na zmenu? Naberte odvahu a uskutočnite ju. Nájdite si prácu, ktorá vám dá stratený pocit užitočnosti, uspokojenia, nabije vás novou energiou, alebo prinesie lepšie medziľudské vzťahy, či financie.

zacat-novu-pracu


Rozhodli ste sa pre ešte radikálnejšiu zmenu a chcete hľadať šťastie za hranicami Slovenska? Pri hľadaní práce v krajinách EÚ/EHP vám môže pomôcť aj sieť EURES. Na Európskom portáli pre pracovnú mobilitu  a na portáli siete EURES Slovensko  nájdete množstvo zaujímavých pracovných príležitostí, ktoré čakajú len na vás.

Ak máte obavy týkajúce sa počiatočných nákladov na život v novej krajine, môžu vám pomôcť naše programy finančnej podpory pracovnej mobility.