Čo vám prinesie práca v zahraničí?

V súčasnosti žije v Európe okolo 50 miliónov ľudí mimo svojich domovských krajín. Sťahovanie sa do zahraničia za prácou je stále veľmi populárne. Dnes je už normálne a prirodzené mať počas štúdia aspoň jednu medzinárodnú skúsenosť, ale mladým ľuďom to väčšinou nestačí. Využívajú to, čo im Európa ponúka a nakoniec sa niektorí z nich usídlia v celkom novej krajine, zatiaľ čo iných neustále poháňa túžba objavovať nové miesta.

Prečo sa ľudia sťahujú do zahraničia?
Dôvody, prečo sa ľudia pre sťahujú do zahraničia, sa líšia od človeka k človeku, ale predovšetkým je to
     1. zamestnanie
     2. štúdium
     3. lepší život

Výhody presťahovania sa do zahraničia
Život v zahraničí nemusí byť prechádzka ružovou záhradou. Ste ďaleko od svojich priateľov a rodiny, môžu vás zaskočiť rôzne životné situácie. Presťahovanie sa za prácou do zahraničia má však aj množstvo výhod. Okrem možnosti zažiť novú krajinu a kultúru, cestovania a spoznávania nových ľudí, ako aj učenia sa nového jazyka, najdôležitejším prínosom bude váš osobný rast a profesionálny rozvoj.

Personálny rast
Rozhodnutie o presťahovaní sa do zahraničia dokazuje vašu nezávislosť, motiváciu, zrelosť, zodpovednosť a schopnosť prijímať rozhodnutia a prispôsobiť sa zmenám. Počas pobytu v zahraničí získate väčšiu sebadôveru vďaka tomu, že musíte riešiť mnoho vecí v cudzom prostredí, stretávať sa s novými ľuďmi a nadväzovať nové vzťahy.

Profesionálny rozvoj
Prácou v zahraničí sa dostanete do kontaktu s inou kultúrou a získate nové zručnosti, či už jazykové alebo odborné. Školenia a skúsenosti získané v zahraničí  patria medzi tie, ktoré zamestnávatelia a náborári často krát hľadajú. Stále viac a viac manažérov sa zaujíma o najímanie odborníkov, ktorí majú medzinárodné skúsenosti. Významným prínosom pre vašu profesionálnu kariéru može byť aj dobrovoľnícky program, počas ktorého získate nové poznatky, schopnosti a zručnosti, akými sú napr.: komunikácia, riešenie problémov, vedenie, empatia, prispôsobivosť a schopnosť pracovať v tíme, ktoré sú dôležité pre akúkoľvek prácu.

     
Pracovné príležitosti v krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku
Uvažujete o práci v zahraničí a neviete kde začať? Skúste to so sieťou EURES. Okrem množstva pracovných ponúk od overených zamestnávateľov z krajinách EÚ/EHP a Švajčiarska, ktoré  nájdete v časti Uchádzači o zamestnanie, vám ponúkame aj odkazy na užitočné webové portály s ponukou sezónnych prác.

Užitočné informácie a rady
Na to, aby ste sa správne rozhodli, potrebujete relevantné informácie. Kompletný balík o aktuálnych životných a pracovných podmienkach v jednotlivých krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku nájdete v časti Životné a pracovné podmienky. Taktiež získate prehľad o tom, na čo nezabudnúť pri odchode do zahraničia a po návrate na Slovensko, sociálnom zabezpečení v EÚ/EHP, uznávaní diplomov a kvalifikácievykonávaní živnosti v zahraničí, prípadne ako predísť sklamaniu zo spolupráce s agentúrou. Našli ste si vhodnú ponuku a práve píšete životopis? Okrem praktických rád, ktoré vám zjednodušia túto  úlohu, nájdete na našej stránke aj európsky formát životopisu Europass vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ/EHP.

Veľtrhy práce
Chceli by ste pracovať v niektorej z európskych krajín? Sieť EURES organizuje počas celého roka aktivity, ktorých sa zúčastňujú zamestnávatelia z celej Európy. European Job Days, ktoré ponúkajú množstvo pracovných príležitostí v rôznych sektoroch, sa môžete zúčastniť aj "online" bez toho, aby  ste museli niekam cestovať. Stačí si vybrať zo širokej ponuky kalendára a zaregistrovať sa. 

Finančná podpora
Európska komisia pripravila finančné projekty na podporu pracovnej mobility, ktoré vám môžu pomôcť prefinancovať časť nákladov spojených s cestou, pobytom a prácou v krajinách EÚ/EHP a vo Švajčiarsku: 
     - Ste mladý Európan vo veku 18 - 35 rokov? 
       Možno práve vy využijete projekt Tvoje prvé pracovné miesto EURES (YFEJ).
     - Máte 35 a viac? Vám je určený projekt Reactivate your career
Vizitka Praca v Europe, www.eures.sk, zahraničie
Buďte s nami v kontakte     
Medzinárodný tím EURES poradcov vám poskytne svoje bezplatné služby  prostredníctvom európskeho slovenského EURES portálu ako aj platforiem sociálnych médií FacebookTwitter  a LinkedIn. Sledujte nás na sociálnych sieťach a nezmeškáte novinky, zaujímavé články a informácie o aktivitách siete EURES, projektoch a voľných pracovných miestach či inšpiratívne videá a fotografie z našich aktivít.

Potrebujete viac informácií? Nájdete ich na www.eures.sk

Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu.