Island CV

Ako si nájsť prácu na Islande
Je mnoho spôsobov ako si hľadať prácu, ale je lepšie, ak si začnete hľadať prácu ešte pred vycestovaním na Island. Návšteva pracovného portálu EURES www.eures.europa.eu sa odporúča ako prvý krok pre hľadanie práce na Islande. Portál obsahuje množstvo pracovných ponúk, či už na trvalý, dočasný alebo sezónny pracovný pomer. Táto webová stránka taktiež obsahuje všeobecné informácie o životných a pracovných podmienkach na Islande a informácie o aktuálnej situácii na pracovnom trhu. Na webovej stránke EURES Island www.eures.is nájdete doplňujúcejšie a špecifickejšie informácie. Pre všetky pracovné ponuky EURES na Islande musíte vyplniť online žiadosť, ktorú nájdete na webovej stránke www.vinnumalastofnun.is/eures. Dbajte na to aby ste žiadosť vyplnili dôkladne, aby poskytovala čo najpresnejšie informácie o Vás a Vašich schopnostiach. Je dôležité, aby ste spomenuli všetky predošlé pracovné skúsenosti a vzdelanie, ako vo Vašej domovskej krajine tak aj v cudzine. Je dôležité, aby Vaše kontaktné údaje boli správne a Vaše telefónne čísla a e-mailové adresy platné. Žiadosť musí byť vyplnená v angličtine.
Nepoužívajte bežnú poštu pretože je veľmi pomalá.
Keď ste už vyplnili a predložili žiadosť, môžete kontaktovat EURES poradcov na Islande. Môžete sa obrátiť aj na EURES poradcu vo Vašom regióne.
Ďalšie spôsoby hľadania si práce na Islande:
Agentúry na sprostredkovanie práce [ráđningarţjónustur]: Môžete sa bezplatne zaregistrovať u jednej alebo viacerých sprostredkovateľských agentúr. So sebou je dobré si priniesť životopis, certifikáty, diplomy a osvedčenia. Zoznam sprostredkovateľských agentúr je uvedený na webovej stránke EURES Island.
Sledujte inzeráty v miestnych novinách: Tri najpredávanejšie noviny na Islande sú Morgunblađiđ (www.mbl.is), Fréttablađiđ (www.visir.is), and Blađiđ (www.vbl.is). Pracovná časť (Atvinna) vychádza v nedeľu v Morgunblađiđ a Fréttablađiđ, ale často sa vyskytujú aj denné inzeráty. Niekedy sa oplatí podať svoj vlastný inzerát na zamestnanie. Nezabudnite, že takmer všetky voľné pracovné príležitosti sú v islandčine.
Priama návšteva zamestnávateľa: Pokiaľ viete, kde by ste presne chceli pracovať, môžete priamo osloviť alebo telefonicky kontaktovať zamestnávateľa a spýtať sa či nemajú voľné pracovné miesta.
Kontaktujte odborové zväzy: Odborové zväzy majú informácie o aktuálnych pracovných trendoch a môžu Vám dať radu, kde začať hľadať prácu.
Kontakty: Povedzte všetkým známym, ktorí pracujú na Islande, že hľadáte prácu. To býva často najlepší spôsob hľadania si práce.

 

Ako napísať žiadosť o prijatie do zamestnania

 

Životopis alebo Résumé
Na Islande sa zvyčajne prikladá životopis/résumé k Vašej žiadosti o pracovné miesto. Životopis, pokiaľ je to možné, by mal zaberať iba jednu stranu. Mnoho ľudí prikladá aj svoju fotku, čo nie je povinné, ale môže to pomôcť pri výbere kandidáta. Keďže v životopise uvádzame rôzne informácie, tu je zoznam informácií, ktoré by tam nemali chýbať. Informácie by mali byť zoradené v chronologickom poradí odzadu (najnovšie informácie prvé).
Osobné údaje: meno a priezvisko, adresa, telefónne čísla, e-mailové adresy, dátum narodenia a rodinný stav.
Vzdelanie: táto časť obsahuje Vašu oficiálnu kvalifikáciu. Mala by zahŕňať kedy ste študovali, názov školy, stupeň a odbor vzdelania.
Pracovné skúsenosti: toto je veľmi dôležitá časť Vášho životopisu. Mala by obsahovať stručný opis každej pracovnej pozície, názov spoločnosti a kedy ste tam pracovali.
Iné schopnosti: tu by mali byť uvedené Vaše jazykové znalosti (písomná a hovorená forma). Tiež môžete spomenúť Vaše počítačové znalosti a iné podobné zručnosti.
Osobné záujmy – niekoľkými vetami opíšte svoje záujmy a záľuby vo voľnom čase. Ak ste žili v zahraničí, určite to tu spomeňte.
Doporučenia – je veľmi dôležité aby ste spomenuli aspoň dvoch ľudí, ktorí Vám dajú dobré odporúčania. Uveďte mená, tituly, telefónne čísla a e-mailové adresy na tieto osoby. Kontaktujte ich, aby Vám potvrdili svoj súhlas.

 

Motivačný list
Keď zasielate žiadosť o prácu alebo životopis, mali by ste priložiť aj motivačný list. Nemal by byť dlhší ako jedna strana. Váš motivačný list je dôležitá marketingová pomôcka, ktorá vyzdvihuje Vaše najzaujímavejšie schopnosti ako potenciálneho zamestnanca. Kým ten istý životopis môžete použiť na všetky pracovné ponuky, motivačný list by ste mali napísať na každú pracovnú ponuku zvlášť.
Pri písaní motivačného listu vychádzajte z nasledovného:

  • Ak odpovedáte na inzerát, uistite sa, že ste si ho pozorne prečítali, a že odpovedáte na žiadané požiadavky.
  • Odôvodnite Váš záujem o túto konkrétnu prácu.
  • Dajte jasne najavo, že viete o akú spoločnosť ide, aké požadujú kvalifikácie a ako ste s tým vy spokojný.

 

Pracovný pohovor

Väčšina Islandských zamestnávateľov používajúcich služby EURES sa rozhoduje pre prijatie nových pracovníkov až po určitej telefonickej konverzácii alebo mailovej korešpondencii s uchádzačmi. Tí uchádzači, ktorí sú už na Islande sú pozývaní na pohovor. Pri pohovore, telefonickom kontakte alebo mailovej korešpondencii je veľmi dobré, že sa môžete spýtať na podrobnosti ohľadom pracovnej ponuky. Predtým ako idete na pracovný pohovor je dobré si zistiť informácie o danej spoločnosti, aká je ich pracovná činnosť a akú požadujú kvalifikáciu na dané miesto.

 

Pracovná žiadosť
Pri väčšine pracovných ponúk na čiastkový úväzok a robotníckych profesií Islandskí zamestnávatelia používajú jednotné žiadosti aby pretriedili potenciálnych zamestnancov. Tieto žiadosti nájdete na stránkach pracovných agentúr. Žiadosti sú k dispozícii iba v islandskom jazyku okrem žiadosti, ktorú nájdete na stránkach www.vinnumalastofnun.is/eures. Na základe týchto žiadostí sa rozhodujú, koho zavolajú na prijímací pohovor, takže by ste si mali dávať pozor aby ste ich vyplnili správne. Odpovedať na otázky treba stručne a pravdivo. Uveďte informácie o Vašich pracovných skúsenostiach a predchádzajúcej praxi týkajúce sa danej pracovnej ponuky.

 

Kontakty EURES:
EURES
European Employment Services
Engjateigi 11
Tel.: 554 7600
EURES advisers: Drofn Haraldsdottir,
Valdimar Olafsson & Thora Agustsdottir
www.eures.is
[email protected]

 

Pracovné agentúry:

Väčšina informácii, ktoré sú na týchto stránkach, sú dostupné len v islandskom jazyku!

Student Employment Service
Stúdentaheimiliđ v /Hringbraut
Tel.: 570 0888
fax: 570 0890
www.studentamidlun.is
[email protected]

 

Strá MRI
Suđurlandsbraut 6, 4th floor
Tel.: 588 3031
Fax: 588 3044
www.stra.is

 

Ráđningarţjónustan ehf.
Krókhálsi 5a
Tel.: 588 7700
Fax: 588 8700
www.radning.is

 

Job.is
Tel.: 552 3335
www.job.is

 

Capacent
Borgartúni 27
Tel.: 540 1000
Fax: 540 1099
www.capacent.is
[email protected]

 

Mannval
Tel: 564 4264
Fax: 564 4262
www.mannval.is
[email protected]

 

Ábendi ehf.
Bankastrćti 5
Tel.: 517 5050
www.abendi.is
[email protected]

 

Vinna.is
Tel.: 511 1144
www.vinna.is
[email protected]

 

Hagvangur
Skógarhlíđ 12
Tel.: 520 4700
www.hagvangur.is
[email protected]
www.hhr.is

 

HH Ráđgjöf
Fiskislóđ 81
Sími: 561 5900
Fax: 561 5909
[email protected]