Fínsko CV

Vo Fínsku je úradným jazykom okrem fínskeho aj švédsky. V súčasnosti sa v školách celého Fínska učí angličtina, ktorou sa je možné dohovoriť takmer všade. Úroveň znalosti fínskeho jazyka závisí od požiadaviek zamestnávateľa. Vo väčšine pracovných ponúk zamestnávateľ požaduje aspoň základy fínskeho jazyka. V niektorých sektoroch, ako sú informačné technológie alebo spoločnosti pôsobiace v medzinárodnej oblasti, sa často používa anglický jazyk ako pracovný jazyk. Nájdu sa však práce v iných oblastiach kde postačuje angličtina, napríklad v poľnohospodárstve a pod.

Pri uchádzaní sa o prácu v tejto krajine je potrebné venovať pozornosť spracovaniu žiadosti o prácu. Výhodou je použiť "fínsky" formulár. V prípade ak zamestnávateľ hovorí anglicky a zároveň sa znalosť angličtiny aj vyžaduje, môžete poslať žiadosť a životopis aj v angličtine. Životopis má byť chronologicky usporiadaný - základné údaje, pracovné skúsenosti, vzdelanie, znalosti a pod.. Dĺžka CV je normálne jedna až dve strany formátu A4. Ak ste pozvaný na prijímací pohovor, vtedy sa od vás očakáva, že prinesiete tieto doklady a referencie so sebou. Zručnosti ako napríklad ovládanie PC, jazykové znalosti, odborné znalosti a certifikáty sa zvyčajne tiež v životopise uvádzajú. Pri referenciách je dobré uviesť meno a kontakt na príslušnú kontaktnú osobu.

Kontaktovanie zamestnávateľov telefonicky je bežnou praxou, hlavne, ak chcete dostať viac informácií o konkrétnom pracovnom mieste a zároveň je to dobrou šancou zapôsobiť na tú správnu osobu. Môžete sa uchádzať o zamestnanie aj v spoločnosti, v ktorej máte záujem pracovať, aj keď momentálne voľné pracovné miesta neponúka.

Vo Fínsku tiež pôsobia súkromné agentúry na sprostredkovanie zamestnania. Nemôžu vyberať poplatky za svoje služby od ľudí, ktorí prácu hľadajú. Za sprostredkovateľské služby platia zamestnávatelia, ktorí hľadajú zamestnancov. Ich adresy môžete nájsť na internete.

V krajine tiež dobre funguje najímanie pracovníkov na určitý čas firmou alebo väčšou spoločnosťou. Využitie personálnej agentúry na výber zamestnancov sa stáva čoraz bežnejším. V závislosti od voľného pracovného miesta, proces výberu pozostáva z dvoch alebo troch kôl výberového konania a osobnostného testu. V pracovnom živote je dochvíľnosť všeobecne považovaná za veľmi dôležitú.

O pracovné miesta sa môžete zaujímať aj prostredníctvom úradov práce. Mnoho pracovných ponúk je zverejnených na webovej stránke úradu práce: www.te-palvelut.fi. Voľné pracovné miesta vo Fínsku môžete tiež nájsť na európskom portáli pracovnej mobility siete EURES: www.eures.europa.eu.

Internetové stránky:
www.monster.fi, www.adecco.fi, www.personnel.fi, www.manpower.fi