Prejsť na obsah

Ako napísať dobrý životopis absolventa

Práve ste ukončili školu a stojíte pred ťažkou úlohou napísať dobrý životopis s minimálnou praxou a skúsenosťami, ktorý vám otvorí dvere k prvému pracovnému miestu? Nezúfajte! S nami to hravo zvládnete. Prezradíme vám, ako môže aj čerstvý absolvent vytvoriť atraktívny životopis, ktorým personalistu zaujme. Držte sa pri zostavovaní svojho CV overených rád a vyhnete sa najčastejším chybám.

Ako napísať životopis: Aj životopis absolventa môže personalistu zaujať1. Niekoľko viet o sebe na úvod

V úvode životopisu sa najprv stručne predstavte: aký odbor ste študovali, kam ste chodili na brigádu a prečo si myslíte, že sa do firmy a na danú pozíciu hodíte. Personalistu tým navnadíte, aby sa o vás chcel dozvedieť viac. Až potom uveďte svoje osobné údaje.

Stačí, ak uvediete svoje meno, titul, e-mail a telefón. Nemusíte uvádzať poštovú adresu, rovnako ako dátum narodenia. Nikdy nepoužívajte e-mailovú adresu typu terminator@email.sk, ktorá pôsobí infantilne.  Použite radšej e-mail v podobe meno.priezvisko@mail.sk, aby ste vzbudili profesionálny dojem.

2. Osobné údaje: iba to najnutnejšie

Neviete sa rozhodnúť, či dať alebo nedať fotografiu? Na túto dilemu sa vedú nekonečné diskusie a doteraz  neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektorí zamestnávatelia priamo požadujú fotografiu uchádzača, iní nie. Nemusíte ju do CV dávať automaticky, ale ak už svoju fotografiu posielate, dávajte pozor na to, aby ste neurobili chybu. Najvhodnejší je formát ako na občianskom preukaze alebo pase, ktorý zachytí vašu tvár na jednofarebnom pozadí. Je len na vás, či sa rozhodnete pre farebnú alebo čiernobielu. Tvárte sa neutrálne alebo sa usmejte, aby ste pôsobili pozitívne. Ak nemáte k dispozícii vhodnú fotografiu, radšej nedávajte žiadnu.

3. Vzdelanie

Primeranú pozornosť venujte vzdelaniu, pretože práve to je jednou z najdôležitejších časti životopisu absolventa. Napíšte plný názov ukončenej vysokej školy, fakulty a odboru. Môžete spomenúť aj tému diplomovej práce alebo predmetov, z ktorých ste robili štátnice. Rovnako uveďte aj strednú školu. 
Čím zaujmete? Ak ste sa zapojili do programu Erasmus, určite to uveďte. Napíšte, na akej zahraničnej univerzite ste študovali, čo a ako dlho. Neuvádzajte základnú školu, pretože je zrejme, že ju máte.

3. Brigády, praxe, stáže, dobrovoľníctvo: body navyše pre vás

9 z 10 zamestnávateľov dajú prednosť absolventom, ktorí popri škole aspoň trochu pracovali (najlepšie v odbore). Napíšte do životopisu pracovné, brigádnické a dobrovoľnícke skúsenosti. Zoraďte ich pod seba od najnovších po najstaršie.

Čím zaujmete?
Uveďte hlavne získané skúsenosti, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa vo firme uchádzate. Pracovali ste cez prázdniny v realitnej kancelárii a uchádzate sa o miesto obchodného zástupcu? Vypichnite skúsenosti s priamym kontaktom so zákazníkmi.

Na čo si dať pozor?
Na nadhodnocovanie alebo dokonca vymýšľanie si pracovných skúseností. Personalista dokáže vašu nepoctivosť rýchlo zistiť. A znamená pre vás okamžitú stopku …

5. Nikdy nedostaneš druhú šancu zanechať prvý dojem.

Personalisti venujú čítaniu životopisu približne 6,25 sekúnd. To je naozaj krátka doba, ale stačí na to, aby od dôkladnejšieho čítania odradila úprava alebo nevhodný font. Zvoľte preto nerušivý typ písma, ktorý sa ľahko číta a celkovo podporuje prehľadnosť životopisu. Okázalé a ťažko čitateľné fonty ako napr.: Apple Chancery, Bradley hand ITC, Braggacio, Brush script, Comic Sans, Courier New, Harrington, Chalkduster Lucida Console Malayalam MN považujú personalisti za nevhodné v prípade životopisu. 

6. Jazyky, počítače a ďalšie znalosti

To je už záverečná časť životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a či máte vodičský preukaz. Zmieniť sa môžete o účasti na študentských súťažiach, o skúsenostiach s publikovaním článkov, prednášaní … Skrátka čokoľvek, čo vás odlíši…

Pozor! Jazykové kompetencie neuvádzajte slovami: dobrý, komunikačný – popíšte ich podľa európskeho referenčného rámca (A1 – C2).

Neodporúčame uvádzať vaše “hobby” a koníčky pokiaľ priamo nesúvisia s pracovným miestom, o ktoré sa uchádzate.