Prejsť na obsah

7 tipov ako napísať žiadosť o zamestnanie v cudzom jazyku

Potrebujete napísať životopis (CV), resumé (žiadosť o prijatie do zamestnania) a motivačný list v cudzom jazyku? Úloha, pred ktorou stojíte nepatrí medzi ľahké ani v materinskom jazyku a v cudzom jazyku je ešte oveľa ťažšia. Ak si však chcete splniť sen o práci v zahraničí, určite to stojí za vynaloženú námahu.

Väčšina pozvaní na pracovný pohovor je reakciou na dobre napísanú žiadosť  a každej dobrej žiadosti o prácu predchádza prieskum. V tomto článku nájdete užitočné tipy, ktoré vám môžu výrazne pomôcť.

1. Rozlišujte medzi resumé a životopisom

Žiadosť o prácu - zamestnanie v cudzom jazyku, motivačný list anglickyHoci sa slová resumé  a životopis v angličtine môžu zamieňať, nejde o ten istý dokument. Váš životopis je detailným zoznamom vašej kariéry, vzdelania a úspechov – zahŕňa takmer všetko, čo ste kedy urobili a pri rôznych žiadostiach ostáva nemenný. Ak by bol životopis úplný film o vašej kariére, resumé by bolo trailerom; je oveľa kratšie – najlepšie jedna, maximálne dve stránky – a vždy sa prispôsobuje pozícii, o ktorú sa uchádzate. Do resumé uveďte iba schopnosti a úspechy dôležité pre konkrétnu pracovnú pozíciu, ktoré prijímajúcemu personalistovi poskytnú  stručný prehľad o tom, kto ste a čo môžete priniesť spoločnosti.

Životopis a resumé sa používa vo svete rozdielne. Náborári a zamestnávatelia v Európe vo všeobecnosti používajú len životopisy, zatiaľ čo Severoameričania zvyčajne preferujú resumé. Austrálčania, Indovia a Juhoafričania používajú pojmy zameniteľne a zdá sa, že  v súkromnom sektore je preferované resumé, zatiaľ čo životopisy sa používajú na pozície vo verejnej službe. Najlepšie však bude, opýtať sa personálnej kancelárie alebo miestneho priateľa, koľko podrobností im potrebujete poskytnúť.


2. Zvoľte správny jazyk

Napíšte žiadosť v jazyku, v ktorom je ponuka inzerovaná. Ak jazyk inzerovanej pozície nie je úradným jazykom krajiny, môžete pridať aj preloženú verziu. Využite LinkedIn, ktorý umožňuje vytvoriť profily v rôznych jazykoch a namiesto ďalšieho dokumentu tak môžete poslať len odkaz.

3. Motivačný list „šitý na mieru“

Žiadosť vždy prispôsobte krajine, pozícii a spoločnosti. Ak si pripravite žiadosť na základe dôkladného prieskumu,  vyhnete sa  akýmikoľvek chýbajúcim alebo nesprávnym formalitám. Pre resumé alebo motivačný list si vyberte najlepšie a najdôležitejšie časti svojho životopisu a usporiadajte ich tak, aby ste zaujali („ušite“ resumé/motivačný list na mieru).

4. Reálne zhodnoťte svoje jazykové kompetencie

Nepreháňajte, čo sa týka úrovne vašich jazykových zručností. Ak ste uviedli, že ovládate jazyk plynulo, ten, kto s vami bude viesť pohovor okamžite  zistí, či je to pravda.

5. Rešpektujte pravidlá – fotografia áno, či nie?

V Nemecku sa fotografia striktne vyžaduje, zatiaľ čo v niektorých krajinách ako napr: v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve a Austrálii by ste ju nikdy nemali prikladať. Príliš veľa žiadostí  sa dostalo do koša, pretože nerešpektovali zaužívané pravidlá. Dôvodom je spravidla legislatíva a zamestnávatelia nechcú riskovať, že budú obvinení z diskriminácie na základe vzhľadu. Ak si nie ste istí, vždy môžete pridať svoje (personalizované) LinkedIn URL do záhlavia životopisu – prijímajúci personalista (HR) tak má šancu pozrieť si váš profil s fotografiou.

6. Zoznámte sa s Europassom

Ak si hľadáte prácu v rámci Európy, využite Europass, on-line nástroj, ktorý vám umožní účinne a prehľadne predstaviť svoje schopnosti a kvalifikáciu. Okrem formátu životopisu vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ/EHP máme pre vás aj ďalšie praktické rady, ktoré vám môžu pomôcť.

7. Pozor na detaily

Pri prieskume venujte zvýšenú pozornosť detailom, ktoré môžu predať alebo pokaziť vašu žiadosť o zamestnanie skôr, ako si niekto  prečíta vaše úspechy a skúsenosti, napr. v Nemecku musíte svoj životopis podpísať a dole uviesť dátum, v Japonsku musíte vyplniť (niekedy ručne!) Rirekisho, japonský životopis s veľmi prísnymi pravidlami alebo shokumu keirekisho, ktorý preukazuje vaše pracovné skúsenosti. V mnohých európskych štátoch sa očakáva, že uvediete svoj vek (dátum narodenia), rodinný stav a dokonca aj počet detí, čo by v Spojených štátoch znamenalo predčasné ukončenie vášho úsilia (takže buďte obozretní!). K ďalším dôležitým detailom, ktoré sa líšia od krajiny ku krajine, patrí zahrnutie (alebo vynechanie) kariérneho cieľa, referencie, stupne/známky a počet dokumentov, ktoré musíte odoslať spolu s vašou žiadosťou.

Vaše skóre sa zvýši, ak k svojmu telefónnemu číslu pridáte kód danej krajiny, prípadne sa zmienite o časovom posune. To isté platí pri v prípade uvádzania  správnej formy dátumu (poradie mesiaca, dňa a roka) a samozrejme, výber správneho formátu papiera (v prípade, že sa žiadosť vytlačí). To dokazuje, že ste si dobre urobili domácu úlohu a ste nakoniec taký dôsledný, precízny a orientovaný na detail ako tvrdíte.

K detailom, aj keď mimoriadne dôležitým, patrí aj pravopis. Nepodceňujte dôležitosť korektúry a požiadajte o kontrolu všetkých dokumentov človeka, ktorý ovláda príslušný jazyk, vrátane gramatiky a štylistiky. Dobrou investíciou do budúcnosti môže byť aj najatie profesionálneho pisateľa resumé.

Zistite si vopred čo najviac informácií o krajine, v ktorej budete pracovať a žiť. Ak je vašou vysnívanou destináciou niektorá z krajín EÚ/EHP alebo Švajčiarsko, využite služby siete EURES Slovensko. Cenným zdrojom užitočných informácií je náš portál www.eures.sk. Okrem komplexného prehľadu  životných a pracovných podmienok  tu nájdete  aj praktické rady a informácie o sociálnom zabezpečení, uznávaní diplomov a kvalifikácie, na čo nezabudnúť pred odchodom do zahraničia  a mnoho ďalších.

Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu.

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.

Aktualizované: 26.5.2020