Prejsť na obsah

5 dôvodov prečo študovať vo Švédsku

Švédsko je udržateľnou, inovatívnou spoločnosťou a je domovom Nobelovej ceny. A spomenuli sme, že každý tu hovorí po anglicky? Tu je päť dôvodov, prečo je štúdium vo Švédsku skvelý nápad.

1. Kreativita je v centre pozornosti

Počas štúdia vo Švédsku ste povzbudzovaný myslieť nezávisle, tvorivo a kriticky. Svoju schopnosť spochybňovať status quo si budete rozvíjať hodnotením informácií, hľadaním nových perspektív a predkladaním dobre informovaných názorov. Budete mať slobodu kreatívneho myslenia z dôvodu neformálnej a nehierarchickej povahy švédskej spoločnosti, v ktorej sú všetci povzbudzovaní, aby prispievali nápadmi a názormi.

Táto nezávislosť mysle a skutočnosť, že každý môže nahlas vyjadriť svoj názor, sú dva dôvody, prečo sa Švédsko radí medzi najinovatívnejšie národy sveta. Ďalším dôvodom je to, že investície do výskumu sú vo vzťahu k HDP najvyššie na svete.

Postavenie Švédska ako lídra v oblasti inovácií a domova tvorcov trendov a prvých používateľov nie je ničím novým: zoznam švédskych vynálezov, ktoré menia svet, je dlhý a zahŕňa bezpečnostné pásy, kardiostimulátor a hudobnú službu Spotify. Ktorému z Vašich skvelých nápadov pomôže Švédsko stať sa realitou?

2. Štúdium je náročné – v dobrom zmysle

Švédsko má dlhú a hrdú históriu akademickej dokonalosti a napriek svojej relatívne malej populácii je domovom niekoľkých najlepších svetových univerzít. Celý švédsky systém vysokoškolského vzdelávania sa zaraďuje medzi najlepšie na svete. Viaceré švédske univerzity sú podľa Times Higher Education a Academic Ranking World University zaradené medzi najlepšie na svete.

Vo Švédsku sa intenzívne zameriate na racionalitu, rozum a uplatňovanie vedomostí, aby to prinieslo skutočný rozdiel. Ilustráciu švédskeho prístupu nie je potrebné dlho hľadať, skvelým príkladom je  Nobelova cena, najprestížnejšie akademické ocenenie na svete.

Ako študent sa stanete súčasťou tejto tradície akademickej dokonalosti. Nečakajte, že budete dostávať pasívne informácie: dostanete podporu a budete vyzvaní, aby ste prispeli, prejavili svoj názor a vzali svoje vzdelanie do vlastných rúk.

Švédske univerzity sú dobre prispôsobené potrebám zahraničných študentov a Švédsko stále patrí medzi top tri krajiny s ohľadom na úroveň znalosti angličtiny. Po anglicky sa tu môžete baviť s každým, koho stretnete, či už v škole alebo v centre mesta.

3. Udržateľnosť a životné prostredie je v centre pozornosti

Ak sa zaujímate o trvalo udržateľný rozvoj pre zelenšiu budúcnosť, budete sa vo Švédsku cítiť ako doma. Otázky životného prostredia sú v tejto oblasti prvoradé a Švédsko je pre využívanie obnoviteľnej energie vyhlásené za najudržateľnejšiu krajinu na svete. Švédsko sa do roku 2040 zameriava na 100% výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Environmentálne myslenie a udržateľnosť sú súčasťou všetkých aspektov života vrátane vzdelania. Štúdium tu vám poskytne možnosť čerpať z hlbokých švédskych environmentálnych skúseností a aplikovať jeho udržateľný prístup na oblasť štúdia, ktorú ste si vybrali.

Pri pohľade na úchvatnú prírodu, obrovské lesy, krásne pláže a hory pokryté snehom nie je ťažké pochopiť, prečo sú práve Švédi ochrancami životného prostredia. 29 švédskych národných parkov a takmer 4 000 prírodných rezervácií vám ponúka možnosť lyžovania, túr, rybárčenia, plávania a jazdy na horských bicykloch.

4. Rovnosť a rozmanitosť sú pre švédsku spoločnosť kľúčové

Švédska spoločnosť je známa svojou inkluzívnosťou a rovnosťou, samotné Švédsko je často označované ako najrovnejšia krajina na svete, neustále sa zaraďuje medzi popredné svetové krajiny v oblasti rodovej rovnosti. Viera, že každý má rovnakú hodnotu, prispieva k konsenzuálnemu prístupu Švédska k dosiahnutiu cieľov, kde sa každý zúčastňuje rozhodovacieho procesu.

Počas štúdia sa naučíte, ako vyvážiť rôzne záujmy, potreby a nápady, aby ste zo všetkých vyťažili to najlepšie a aby ste komplexne vyriešili problémy ako tím – dôležité zručnosti pre vašu globálnu kariéru, kde je štandardom tímová práca naprieč kultúrami.

5. Získate zručnosti pre globálnu kariéru

Čo je najdôležitejšie, čo budete potrebovať pre úspech vo svojej kariére? Podľa globálnej štúdie generálnych riaditeľov je to kreativita. A kreativita je to, čo bude podporovať štúdium vo Švédsku, spolu s ďalšími zručnosťami, ako napríklad ako kombinovať teóriu a prax a ako sa orientovať v zložitých situáciách, keď neexistuje ľahké riešenie.

Mnohé študijné programy vo Švédsku zahŕňajú stáže, ktoré sú skvelým spôsobom, ako získať skúsenosti zo skutočného sveta pri budovaní profesionálnej siete. Ak máte záujem o výskum, absolvovanie magisterského štúdia vo Švédsku môže byť skvelým spôsobom, ako nadviazať kontakty, ktoré potrebujete, aby ste pokračovali a získali doktorát.

Skutočnosť, že Švédsko je domovom najväčšieho počtu nadnárodných spoločností na obyvateľa a je rodiskom mnohých svetových spoločností, ako napr. IKEA, TetraPak, Volvo, Ericsson, AstraZeneca a H&M, znamená, že možnosť kariérneho rastu vás skutočne môže zaujať. Ak už počas štúdia dostanete pracovnú ponuku, môžete si začať vychutnávať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ktorá Švédsko preslávila.

Švédsko je teda zelené, kreatívne, rovnaké a otvorené. Čo by ste mali vedieť skôr, ako sa rozhodnete tu študovať?

  • Každý tu hovorí po anglicky – Švédsko je pravidelne jednou z top krajín na svete pre ľudí rôznych národností. To znamená, že nemusíte hovoriť po švédsky, aby ste tu študovali.
  • Verejná doprava je rozšírená a funguje. Rozsiahla sieť autobusov, vlakov, metra, električiek, člnov, lietadiel a ďalších dopravných prostriedkov vo Švédsku vás dopraví kamkoľvek, kam chcete, bez nevyhnutnosti použiť auto.
  • Aj keď je vaše štúdium prioritou číslo jedna, zahraniční študenti môžu vo Švédsku pracovať.
  • Švédsko je čisté a bezpečné a životná úroveň je vysoká.

Tak, ste pripravení začať? Mysleli sme si to!

Zdroje informácií:
www.studyinsweden.se – komplexný oficiálny zdroj informácií o vysokoškolskom vzdelávaní pre budúcich a súčasných zahraničných študentov
životné a pracovné podmienky vo Švédsku
oficiálny portál o Švédsku – fakty a informácie