Prejsť na obsah

15 slovenských študentov na brigáde pre Deutche Post

Leto je ideálnou príležitosťou pre mnohých študentov, aby si nielen oddýchli, ale aj zlepšili svoju finančnú situáciu. Vďaka spolupráci medzi EURES Slovensko a nemeckou spoločnosťou Deutsche Post dostalo 15 študentov zo Slovenska príležitosť pracovať ako zamestnanci pošty. Práce v lete 2018 si našiel aj 18-ročný Kristian.

Kristián sa o tejto príležitosti dozvedel na webe eures.sk. Nezaváhal a poslal svoj životopis, ktorý sa dostal do rúk EURES poradkyne Ivany Sentpéteryovej. Ivana spolupracuje s Wernerom Schmidtom, dlhoročným zamestnancom spoločnosti Deutsche Post. Je zodpovedný za prijímanie nových zamestnancov a za podporu zamestnancov žijúcich a pracujúcich v Nemecku.

Po odoslaní svojho životopisu bol Kristian pozvaný na pohovor cez Skype. Vďaka jeho veľmi dobrej znalosti nemčiny pohovor dopadol dobre. Do spoločnosti nastúpil na konci júna.

Príbeh slovenských študentov na brigáde pre Deutche Post v Nemecku.

Návšteva v Nemecku

Počas návštevy v spoločnosti Deutsche Post v júli 2018 sa poradcovia siete EURES zo Slovenska stretli s Kristiánom, aby sa dozvedeli viac o jeho skúsenostiach. „Začiatok bol ťažký,“ zveril sa Kristián. „Myslel som si, že triedenie pošty bude najťažšou časťou práce, ale nebolo.“ Ukázalo sa, že je ním samotné doručovanie pošty, kvôli ktorému sa veľmi rýchlo musel naučiť geografické usporiadanie svojho prideleného obvodu. Našťastie mal poruke mobilnú aplikáciu, ktorá mu pomáhala.

Ďalšou výzvou pre Kristiána bola komunikácia v nemeckom jazyku. Aj keď jeho znalosť jazyka bola vynikajúca, musel sa naučiť množstvo nových pojmov súvisiacich s jeho prácou. Počas prvých dvoch týždňov sa s ním jeho nadriadený pravidelne stretával a pomáhal mu, kým nebol schopný bezchybne vykonávať prácu.

Kristián je veľmi rád, že sa rozhodol pracovať pre spoločnosť Deutsche Post. Rád pracuje vonku a poštu doručuje na elektrobicykli, takže to nie je veľmi fyzicky náročné. Dokáže si predstaviť, že by pre spoločnosť Deutsche Post pracoval počas štúdií každé leto, aj keď to zrejme nebude možné, pretože štúdium medicíny je veľmi náročné. Ak sa rozhodne vrátiť sa k práci poštového zamestnanca, spoločnosť Deutsche Post ho rada privíta späť.

Kristián radí: “Príďte pripravení.”

Začiatok v novej práci nikdy nie je ľahký. Vždy sa treba veľa učiť a vzniká nepopierateľný tlak na výkonnosť. Pokiaľ ide o prácu poštového zamestnanca v spoločnosti Deutsche Post, Kristián má niekoľko cenných rád: „Netrápte sa chybami, ktorých sa dopustíte počas prvých pár dní, a vydržte!“ uviedol. „Príďte pripravení. Znalosť nemeckého jazyka je dôležitá, lebo v tomto zamestnaní budete komunikovať s ľuďmi. Pred podpísaním si takisto prečítajte zmluvu, pretože v nej nájdete celý rad dôležitých informácií o svojich právach a povinnostiach.“

Spolupráca medzi EURES Slovensko a spoločnosťou Deutsche Post priniesla v roku 2018 skutočné výsledky. Tešila sa veľkému záujmu a na ponúkané miesta sa hlásilo veľa študentov. Keďže spoločnosť Deutsche Post neustále hľadá nových zamestnancov na stále aj sezónne pracovné miesta, verí, že v tomto úspešnom partnerstve bude môcť pokračovať aj v budúcnosti.
Súvisiace odkazy:

Video príručka – Hľadanie zamestnancov s využitím EURES portálu pre pracovnú mobilitu