Prejsť na obsah

12 faktov o Švédsku

ktoré by ste mali vziať do úvahy ešte pred vycestovaním

Príprava na Švédsko môže zahŕňať pochopenie niekoľkých spoločenských noriem, ktoré sú zreteľne švédske – niektoré celkom základné, iné jemnejšie. Napríklad – keď ste pozvaní domov k Švédovi, mali by ste prísť načas a vyzuť si topánky …

ŠVÉDI MILUJÚ KÁVU

Je len málo ľudí, ktorí pijú viac kávy ako práve Švédi. V tejto krajine je pitie kávy umocnené aj tradíciou fika, v rámci ktorej sa priatelia, rodina alebo kolegovia stretnú na šálku kávy alebo čaju, často spojenú aj s niečím sladkým. Väčšina Švédov si užíva fiku minimálne jedenkrát za deň ako príležitosť byť spolu.

POSTAVTE SA DO RADU

Od lekárne cez daňový úrad až po predaj mäsa v miestnych potravinách, všade budete nútení precvičovať si svoju trpezlivosť pri čakaní na obslúženie v rade. Veľa prevádzok má lístkový systém – obvykle je to malý nenápadný stroj zavesený na stene, ktorý vydáva poradové číslo. Keď už máte svoj lístok, počkajte, kým sa Vaše číslo objaví na obrazovke, aby ste mohli byť obslúžení.

OVLÁDANIE ŠVÉDČINY BUDE UŽITOČNÉ – SKUTOČNE?

Je pravdepodobné, že v tejto krajine môžete žiť roky bez toho, aby ste sa naučili švédčinu, pretože Švédi sa v znalosti angličtiny ako druhého jazyka radia na popredné miesta vo svete. Krokom správnym smerom pri rozširovaní vašich jazykových zručností by mohla byť švédčina pre prisťahovalcov. Jej zvládnutie môže byť výzvou, ale stojí za námahu. Naučte sa vopred niektoré základné švédske slovíčka.

MUSÍTE VYSKÚŠAŤ BRUSNICOVÝ DŽEM

Vo Švédsku sa brusnicový džem vo veľkom používa ako doplnok rôznych jedál, od mäsových guľôčok a palaciniek po ovsenú kašu a čierny puding (blodpudding). Napriek jeho sladkej chuti ho ale zriedka nájdete natretý na chlebe.

VIDIEŤ OTCA TLAČIACEHO KOČÍK S DIEŤAŤOM JE BEŽNÉ

Pokiaľ ide o rovnosť medzi mužmi a ženami, Švédsko je jedným z vedúcich predstaviteľov a muži to, že zostanú doma a vychovávajú deti, berú s plnou vážnosťou. Vo Švédsku majú páry nárok na 480 dní platenej rodičovskej dovolenky a tento čas si môžu rodičia rozdeliť.

MNOHÉ PREVÁDZKY SÚ V LETE ZATVORENÉ

Nie je neobvyklé ak nájdete reštauráciu alebo obľúbený obchod celý mesiac zatvorený. Obyčajne sa to deje v júli, keď zamestnanci 4 až 6 týždňov dovolenkujú.

ŠVÉDI SÚ PRI KOMUNIKÁCII NEFORMÁLNI

Váš lekár, profesor na univerzite, či ekonomický poradca – všetci vás oslovia vašim krstným menom a budú očakávať to isté od vás, vynechávajú sa aj tituly, ktoré ste dosiahli so svojou pracovnou pozíciou. Pravidlo samozrejme obsahuje niekoľko dôležitých výnimiek – ak ste v súdnej sieni alebo ide o politického ministra alebo niekoho zo švédskej kráľovskej rodiny, mali by ste tituly použiť správne.

BUĎTE PRESNÍ!

V tejto krajine je všeobecne známe, že čas a presnosť by mala byť dodržiavaná za každých okolností, či už sa chystáte na interview alebo s priateľmi na fika. Stretnutie sa začína vždy presne a bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste prítomný, vlak odíde presne podľa cestovného poriadku, či v ňom sedíte alebo nie. Švédi si jednoducho ctia presnosť.

ŠTÁTNY MONOPOL NA ALKOHOL

Zatiaľ čo v reštauráciách a baroch si môžete voľne kúpiť alkoholické nápoje, ak si chcete dať pohárik v súkromní svojho domova, máte iba jedinú legálnu možnosť na kúpu alkoholu – navštívte jeden z približne 400 štátnych obchodov s liehovinami (Systembolaget).

ODLOŽTE SI TÚ PLASTOVÚ TAŠKU

Dvakrát si rozmyslite, či vyhodíte použitú plastovú tašku alebo sáčok. Vo väčšine švédskych obchodov s potravinami za plastové alebo papierové vrecúško zaplatíte – súvisí to so snahou o znižovanie množstva odpadu a podporou recyklácie. Švédi radi podporia trvalú udržateľnosť.

PITIE VODY Z KOHÚTIKA JE BEZPEČNÉ

Pitie vody priamo z kohútika je vo Švédsku normou. Voda je čistá a čerstvá, takže môžete ušetriť aj peniaze aj životné prostredie tým, že nebudete kupovať vodu vo fľašiach.

BUSINESS CASUAL = DŽÍNSY

Všeobecná každodenná móda vo Švédsku je jednoduchá, uvoľnená a neformálna. Tento koncept plynulo prenikol aj do formálnejšieho obchodného prostredia. Pokiaľ váš kolega nespolupracuje so zahraničnými klientmi alebo sa nezúčastňuje na stretnutí predstavenstva alebo správnej rady, je pravdepodobné, že má na sebe džínsy a tričko s dlhým rukávom.

Viac informácií o Švédsku si prečítajte na portáli sweden.se.