Práca vo Švajčiarsku, bývanie v Rakúsku

Účelom EURES fóra je vzájomná výmena informácií, skúseností s prácou a životom v zahraničí medzi jednotlivými užívateľmi. Pre zadávanie príspevkov na fórum je nutná registrácia užívateľa.

Práca vo Švajčiarsku, bývanie v Rakúsku

Poslaťod monica » Ned 22. Feb 2015 14:11:30

Dobrý deň, uvažujem do budúcna o práci vo Švajčiarsku, pôvodne som si tam chcela nájsť aj bývanie, ale čím viac si čítam o Švajčiarsku, tým menej sa mi pozdávajú tie ceny hlavne za služby a rôzne dane a poplatky. Keďže ma zaujala oblasť pri Bodensee, začala som uvažovať o bývaní v Rakúsku a práci vo Švajčiarsku ako cezhraničný pracovník.
Hlavne aj preto, že pri sťahovaní do Švajčiarska je to všetko komplikovanejšie ako keby som sa presťahovala iba do Rakúska (keďže patrí do EÚ) - teba aspoň myslím, podľa toho čo som si už zatiaľ všetko naštudovala.. a samozrejme sú ceny v Rakúsku nižšie (ubytovanie, služby, atď).

Momentálne žijem na SVK (s trvalým pobytom) ale pracujem v Rakúsku, takže už teraz som cezhraničná pracujúca a platím všetky odvody tam, aj zdravotnú starostlivosť, ale keďže je Rakúsko v EÚ tak mám možnosť mať aj základnú zdravotnú starostlivosť na SVK.

Otázka znie ako by to fungovalo v tomto prípade, ak by som sa teraz chcela presťahovala do Rakúska ale začala si hľadať prácu vo Švajčiarsku? Budem značne znevýhodnená pri hľadaní práce ak nebudem bývať v CH? A hlavne ako to bude fungovať s odvodmi a so zdravotným poistením (budem môcť byť v tom prípade poistená nejako aj v Rakúsku alebo nie)?
A čo sa týka zahlásenia na pobyt v Rakúsku, nebude s tým problém, ak tam potom nebudem pracovať? A ak by sa mi teda podarilo nájsť prácu v CH nemusím potom vybavovať žiadne pracovné povolenia alebo niekde sa zahlasovať či niečo podobné?

Ďakujem vopred za každé info, nakoľko sa mi ťažko k tejto téme niečo hľadá, lebo je všetko veľmi všeobecne a stručne písané.

Pekný zvyšok víkendu prajem :)
monica

Späť na EURES fórum

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia